آزادی یک نوکیش مسیحی با وثیقه در اصفهان

«سینا مولودیان»، نوکیش ۲۶ ساله مسیحی در اصفهان با سپردن وثیقه آزاد شد.

به گزارش گذار، روز دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه ۹۷، سینا مولودیان، نوکیش مسیحی ساکن اصفهان با سپردن وثیقه، به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی، از زندان دستگرد اصفهان آزاد شد.

این نوکیش مسیحی، سوم بهمن ۹۷ حدود ساعت ۹ صبح، در منزل شخصی اش بازداشت شده بود.

در زمان بازداشت آقای مولودیان، هشت مامور لباس شخصی که خود را ماموران وزارت اطلاعات معرفی کرده بودند، بدون نشان دادن حکم جلب و با شکستن در خانه این شهروند مسیحی وارد محل زندگی او شده و ضمن تفتیش منزل و ضبط وسایل شخصی اش، او را بازداشت کردند.

سازمان ماده ۱۸ در این خصوص گزارش داده بود که «سینا مولودیان» چندین ساعت پس از بازداشتش با خانواده خود تماس تلفنی برقرار کرد و به آنها اطلاع داد که در زندان دستگرد اصفهان به سر می برد و به زودی جهت تفهیم اتهام به دادگاه منتقل خواهد شد.

از سوی دیگر روز ۵ بهمن ۱۳۹۷، نیروهای امنیتی، در شیراز یک نوکیش مسیحی، به نام «اسماعیل مغربی‌نژاد»، را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده اند.

سازمان عفو بین‌الملل گزارش اخیر خود از شدت یافتن فشارها به روی اقلیت‌های مذهبی و اتنیکی در سال میلادی ۲۰۱۸ خبر داده است. در این گزارش به وضعیت بهائیان، دراویش گنابادی، مسیحیان و از گروه‌های اتنیکی به وضعیت عرب‌های اهوازی، ترک‌های آذربایجان، بلوچ‌ها، کردها و ترکمن‌ها در یک سال گذشته پرداخته شده است.

در ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی حسن روحانی آمده است: «شهروندان از حق آزادی اندیشه برخوردارند. تفتیش عقاید ممنوع است و هیچکس را نمی‌­توان به صرف داشتن عقیده‌­ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد.» با این حال بازداشت نوکیشان مسیحی و هجوم به کلیساهای خانگی مداوم از سوی ماموران امنیتی صورت می‌گیرد. 

براساس تحقیق سازمان «درهای باز» که یک سازمان غیردولتی است ایران در رتبه دهم در جهان در آزار و اذیت مسیحیان قرار دارد. هند، کره‌شمالی و کشورهای آفریقایی از دیگر کشورهای هستند که مسیحیان در آن مورد ستم قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

نوزده − نوزده =