گفتگو با شهلا عبقری در سلسه گفتمان‌های گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی

در ادامه سلسه گفتمان‌های گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، «شهلا عبقری» برخی از دیدگاه‌ها و راهکارهای خود را در این زمینه با مخاطبان گذار به اشتراک گذاشت.
به گزارش گذار، در این گفتگوی وبیناری که از سوی رضا بدیعی کنشگر سیاسی باسابقه و فعال حقوق بشر ساکن آمریکا ترتیب داده شده بود، «شهلا عبقری» همچنین درباره سوسیال دموکراسی در ایران سخن گفت.
شهلا عبقری متولد یکی از شهرهای کناره دریای خزر است. او برای تحصیلات دبیرستان به همراه خانواده‌اش به تهران آمد و پس از اتمام دبیرستان وارد دانشگاه شد. در سال ١٩٧۴ پس از اخذ لیسانس علوم اجتماعی و بیولوژی از دانشگاه تهران و دانشسرای عالی برای ادامه تحصیل راهی آمریکا شد. در سال ۱۹۷۷ فوق لیسانس گرفت و در سال ١٩٨۵ توانست مدرک دکترا در میکرب‌‌شناسی و ویروس‌‎شناسی را دریافت کند. در همان سال طرح تحقیقی‌اش در ویروس‌شناسی از طرف سازمان بهداشت آمریکا برنده جایزه‌ای شد و از این طریق توانست وارد دوره فوق دکترا شود. در سال ١٩٨٧ پس از اخذ فوق دکترا در ویروس‌شناسی به عنوان محقق و استاد میکرب‌شناسی و ویروس‌شناسی در یکی از دانشگاه‌های ایالت جورجیا مشغول به کار شد و تا به امروز در دانشگاه تدریس می‌کند. او همچنین مقالات علمی بسیاری را در مجلات علمی به چاپ رسانده است. علاوه بر فعالیت‌های علمی او همیشه به عنوان یک کوشنده فرهنگی، اجتماعی – سیاسی و زنان فعالیت کرده و مقالاتی در مورد حقوق زنان و اوضاع سیاسی ایران منتشر کرده است.
او یکی از بنیانگذاران بنیاد اسماعیل خویی در آتلانتا است؛ با شبکه همبستگی با مبارزات زنان در ایران، شبکه همبستگی برای حقوق بشر در ایران و حزب در شرف تاسیس آزادی و رفاه ایرانیان همکاری مستمر دارد و از همکاران بنیاد نجات پاسارگاد و صدای میراث فرهنگی جهانی است.

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به گفتگوی رضا بدیعی با شهلا عبقری را در روز ‌شنبه ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۵ شهریور ۱۳۹۶) آمده است.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

بیست − 5 =