علی‌رضا معینیان، فعال مدنی از زندان تبریز آزاد شد

علی‌رضا معینیان فعال مدنی و از بازداشت‌شدگان دی‌ماه سال گذشته، روز شنبه ۲۷ بهمن‌ماه ۹۷، مشمول عفو ۲۲ بهمن‌ شده و از زندان تبریز آزاد شد.

این فعال مدنی ۱۲ آذرماه ۹۷، بازداشت و به زندان تبریز منتقل شده‌بود.

علیرضا معینیان فعال مدنی اهل تبریز در جریان اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶ در تهران بازداشت و طی حکمی از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به ریاست “قاضی احراری” به اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “شرکت در تجمعات غیر قانونی” به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده‌بود.

این فعال مدنی ساکن تبریز در اعتراضات دی‌ماه ۹۶، بازداشت و بعد از تکمیل مراحل بازجویی به قید ضمانت فیش حقوقی آزاد شده بود.

علیرضا معینیان روز سوم اردیبهشت ٩٧، جهت تکمیل مراحل بازپرسیِ خود به شعبه ۱۹ دادسرای تبریز احضار و از بابت ” تبلیغ علیه نظام” و شرکت در “تجمعات غیر قانونی” تفهیم اتهام شد و قرار کفالت‌اش به قرار وثیقه‌ ۱۰۰میلیون تومانی تغییر پیدا کرد”.

در اعتراضات دی‌ماه، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

برخی از بازداشت‌شدگان با تامین وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها نیز به زندان منتقل شدند.

آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶ بود، اما ناآرامی‌ها به شهرهای دیگر گسترش پیدا کرد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

20 + هشت =