گزارشی از آخرین وضعیت سام رجبی و پرونده فعالان محیط زیست بازداشتی در گفتگویی با خواهر یکی از متهمان

خواهر سام رجبی گزارشی از آخرین وضعیت برادرش ارائه می‌دهد.

کتایون رجبى، در خصوص سام رجبی، برادرش، یکی از متهمان محیط زیست بازداشتی به رادیو فرهنگ گفته‌است: «پس از توئیت فراهانی سردبیر میزان که گفتند برادرم وکالت آقای آقاسی را لغو کرده، ما متوجه شدیم و این خیلی عجیب بود که چرا ایشان که فقط یک خبرنگار هستند. از این ماجرا قبل از خانواده خبر داشتند و لحنشان بسیار بد بود توهین به من و خانواده و آقای آقاسی وکیل پرونده کرده بودند در حالیکه ایشان کارشان خبرنگاری است و در جایگاه قضاوت نیستند. و خیلی عجیب بود که بعد از توئیت ایشان برادر من با خانه تماس گرفته و گفت که به من گفته اند که چون اتهامات سنگین نیست بهتر است که وکیل نگیری. و من فکر می کنم که برادرم تحت فشار مجبور شده که وکالت آقای آقاسی را لغو کند. و جلسه سوم و چهارم دادگاه که تشکیل می شود، ما از وضعیت سام بی خبریم، چون وکیلی از جانب ما در آنجا حضور نداشته و عملا برادرم بدون وکیل در دادگاه‌ها حاضر می شود. و این باعث بی خبری ما از وضعیت وی و نگرانی‌مان شده است. و در مورد نیلوفر بیانی هم خبر آمده که به دلیل اینکه در جلسه اول و دوم دادگاه به حکمش اعتراض کرده و گفته بود که شکنجه شده و در زیر شکنجه مجبور به اعتراف شده است در دو جلسه آخر دادگاه به دادگاه اعزام نشده است.

در ادامه این گفتکو از خانم رجبی پرسش شد که در ماه گذشته دو نامه سرگشاده داشته اید یکی به دکتر رحمان جاوید که مسئول کمیته حقوق بشر در ایران است و دیگری هم خطاب به محمود صادقی یکی از نماینده های مجلس بوده است، دست‌آورد این نامه ها چه بوده و آیا پاسخی گرفتید؟

نامه ای که خطاب به رحمان جاوید نوشتم بله جواب گرفتم و در جواب من پیغام فرستادند که نامه من هم اکنون روی میز ایشان است و دارند رسیدگی می کنند و تا جایی که می دونم رسیدگی‌هایی هم کرده‌اند ولی در مورد آقای صادقی نه متاسفانه ایشان با وجود اینکه در توییتر بسیار هم اکتیو هستند  ولی هیچگونه پاسخی به نامه من ندادند. علت اینکه من نامه را خطاب به ایشان (صادقی) نوشتم این بود که ایشان در توئیتی نوشته بودند که شورای امنیت قرار است جلسه‌ای بگذارد و دوباره تاکید کرده بودند که وزارت اطلاعات هم از بی گناهی بچه‌های محیط‌زیست خبر می‌دهد ولی متاسفانه ایشان کوچکترین عکس العملی به نامه من نشان ندادند که من هم دیگر به این دست از خبرها هیچ اعتمادی ندارم به دلیل اینکه الان به مدت سیزده ماه است که از این دست از خبرها بسیار شنیده ایم ولی در نهایت نه آقای روحانی نظرشان را در مورد این بازداشت گفته اند و نه من حرکتی در جهت آزادی این بچه ها دیده ام .

در پایان این گفتگو پرسیده شد که شما چه راهکارهایی را برای آزادی این فعالان محیط زیست می اندیشید آیا برای وکیل دیگری تلاشی باید کرد؟

خانم کتایون رجبى در پاسخ گفتند که : گرفتن وکیل دیگری در این مرحله دیگر فایده‌ای ندارد وقتی که جلسه سوم دادگاه تشکیل شده دیگر گرفتن وکیل مفهومی ندارد. ولی در مورد تلاشهایی که برای آزادی بچه ها می کنیم من شخصا در مورد برادر خودم لحظه‌ای آرام نخواهم نشست تا از زندان آزاد بشود و تلاشهای ما همچنان ادامه دارد و در سطح جهانی هم هست و خیلی نهادهای مختلف بین‌المللی هستند که در کنار ما حضور دارند و ما را حمایت می کنند.

سخن آخر اینکه با توجه به شرایط سخت زندان علی الخصوص فشاری که بر روی پدر و مادر این زندانی ها هست و خیلی خیلی اذیت و آزار شدند و با توجه به سن بالای آنها رنج بسیار زیادی را متحمل می‌شوند. امیدوارم که شرایط هر چه زودتر خاتمه پیدا کند و خانواده و پدر و مادرها رنگ آرامش را مجددا ببینند.

لازم به توضیح است که دادگاه پنجم فعالان محیط زیست روز جاری دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷ برگزار خواهد شد.

پیش‌تر، کاظم حسینی، وکیل مورد تایید قوه قضاییه در خصوص پرونده فعالان محیط زیست بازداشتی گفته‌بود: «اجازه صحبت با بازداشتی‌های محیط زیست به وکلا داده نشده‌است».

جلسه اول، دوم، سوم و چهارم رسیدگی به پرونده این هشت نفر که به جاسوسی از مراکز نظامی کشور متهم شده‌اند، به ترتیب در روزهای چهارشنبه دهم، شنبه سیزدهم، سه‌شنبه ۲۳ و  چهارشنبه ۲۴ بهمن‌ماه به صورت غیرعلنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده‌است.

«مراد طاهباز»، «سام رجبی»، «امیرحسین خالقی»، «هومن جوکار»، «سپیده کاشانی»، «نیلوفر بیانی» و «طاهر قدیریان»، «عبدالرضا کوهپایه» یک سال است که در بازداشت موقت به سر می‌برند. آن‌ها فعالان محیط زیستی هستند که بهمن ماه ۹۶ بازداشت شدند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهارده − 2 =