وکیل محمد علی طاهری: شنیده‌ام حکم اعدام موکلم لغو شده اما هنوز به ما ابلاغ نشده است

گذارــ محمود علیزاده طباطبایی، وکیل محمدعلی طاهری در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا روز دوشنبه هشتم آبان ماه خبر داد که حکم اعدام موکلش بار دیگر از سوی دیوان عالی کشور به «علت عدم مطابقت با قوانین» نقض شده است. با این حال آقای علیزاده گفت هنوز این حکم به او ابلاغ نشده و این خبر را شنیده است.

این وکیل همچنین گفت پس از رد شدن این حکم از سوی دیوان عالی کشور، مجددا پرونده موکلش طبق روال به شعبه هم عرض فرستاده شده تا دوباره مورد بررسی قرار گیرد. پیش از این او از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب در تاریخ پنجم شهریور ۹۶ به اتهام فساد فی الارض به اعدام محکوم شده بود. اگر دادگاه انقلاب این بار حکم دیوان عالی کشور را بپذیرد محمد علی طاهری به طور کامل از اتهام فساد فی الارض و اعدام تبرئه خواهد شد و پرونده مختومه می‌شود.

محمد علی طاهری، موسس «عرفان حلقه» در تاریخ ۱۴ اردبیهشت ماه ۱۳۹۰ بازداشت شد و به اتهام‌های توهین به مقدسات، اتهام فعل حرام، رابطه نامشروع «تماس با مچ دست زن نامحرم در زمان عمل فرادرمانی» و به اتهام دخالت در امر پزشکی، تحصیل مال نامشروع و توزیع آثار سمعی– بصری و استفاده غیر مجاز از عناوین علمی پزشکی جمعا به ۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۹۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

اما آقای طاهری در تابستان ۱۳۹۳ مجددا به اتهام مفسد فی الارض که قبلا در پرونده اش بررسی و از این اتهام تبرئه شده بود، بازجویی شد. دادگاه او برای این اتهام در اسفند ماه ۱۳۹۳ برگزار شد و در خرداد ماه ۱۳۹۴ با این اتهام به اعدام محکوم شد. وکلای او به این حکم اعتراض کردند و در نهایت سعید خلیلی، یکی از وکلای سابق آقای طاهری روز ۲۹ آذر ماه ۹۴ از نقض حکم اعدام موکلش در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور نقض و ارسال آن به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برای رسیدگی مجدد خبر داد.

با این حال آقای طاهری، روز ۹ اسفند ماه ۹۵ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده مجددا به اتهام «فساد فی الارض» متهم شد و در تاریخ پنجم شهریور ماه ۹۶ رای دادگاه بر اعدام او صادر شد.

آقای طاهری در فرودین سال ۱۳۹۳ نامه‌ای خطاب به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل نوشت و در آن موارد نقض حقوق بشر در مورد پرونده اش را توضیح و خواستار رسیدگی شد.

این زندانی عقیدتی همچنین در اعتراض به بازجویی‌های دوباره‌اش برای اتهام مفسد فی الارض چندین بار دست به اعتصاب غذا زد. او در یکی از سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

دو × 5 =