شعله پاکروان در نشست وبیناری گذار؛ توضیحاتی پیرامون اجرای نمایشی “تک‌نفره” با عنوان “کوک، کوله و کول”

شعله پاکروان، هنرمند و کنشگر مدنی، در نشست وبیناری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی روز یک‌شنبه ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ (۵ اسفندماه ۱۳۹۷) توضیحاتی را در خصوص اجرایی «تک‌نفره‌» با عنوان “کوک، کوله و کول”  ارائه داد و از انگیزه‌هایش جهت حضور در این تئاتر صحبت کرد.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه یک‌شنبه ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ (۵ اسفندماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

شعله پاکروان، در این نشست وبیناری گفت: «من فقط تاکید دارم که تک تک مسئولان جمهوری اسلامی از داستان ریحانه آگاه شده‌اند و همان پیگیری‌های که کردم، باعث شد همه مقامات از وضعیت دخترم آگاه شوند».

خانم پاکروان که اخیرا تئاتری «تک‌نفره» را به نمایش گذاشته‌است، توضیحاتی را در این خصوص ارائه داد.

وی ابتدا به تاریخچه شکل‌گیرى اندیشه برگزارى این تئاتر و نوشتن مقدماتى آن در ترکیه اشاره کرد و گفت: «نوشته‌های این اجرا را در کوله‌پشتى سفرم با خود به آلمان آوردم که نتیجه آن تئاتری یکنفره با نام “کوک، کوله و کول” شد و انتخابی از ٢٧ خانواده است که از هر کدام در یک بخش کوتاه گفته شده و نشان دهنده ٢٧ سال زندگى ریحانه است و یک چتر که سمبل سیل گریه مادران به‌ویژه مادر “شهرام احمدى” است و دوختن روز و شب در سوگ فرزندان به‌همین خاطر از کوک و کول که بار غمى است که بر دوش کشیده می‌شود و کوله؛ نام آورده‌شده‌است».

در این تئاتر از یک کوله‌پشتى، ٢٧ عدد شال، یک چتر و یک صندلى استفاده شده که با استقبال تماشاگران مواجه شده و به‌عنوان بهترین اجرا نیز برگزیده شده‌است.

گفتنی است؛ در بخش‌هایی از این نمایش، ترانه «مرا ببوس» نیز توسط حضار خوانده‌شد.

شعله پاکروان، فعال مدنی است که دخترش ریحانه جباری در تاریخ ۳ آبان‌ماه ۹۳ در زندان رجایی‌شهر اعدام شد.

شعله پاکروان، هنرمند و از مخالفان اعدام، تا زمانی که ایران بود با فعالیت‌هایی که در مادران پارک لاله داشت در کنار سایر دوستان خود با مخالفت با احکام اعدام برخاست. وی اکنون با راه اندازی «بنیاد ریحان» در این زمینه کماکان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی به بخش اطلاعیه مراجعه نموده یا اینجا را کلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان شعله پاکروان، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ (۵ اسفندماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

16 − 3 =