سپهرداد گرگین در نشست وبیناری گذار؛ توضیحی در خصوص چگونگی شکل‌گیری انقلاب ۵۷ و راه‌کارهای علمی برای دوران گذار

سپهرداد گرگین، فعال سیاسی و شاعر مقیم کانادا، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی روز  یک‌شنبه ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ (۵ اسفندماه ۱۳۹۷) در خصوص چگونگی شکل‌گیری انقلاب ۵۷ توضیح داد و تشکیل شوراهایی مُرکَب از نمایندگان تشکل‌های مختلف مبارز اپوزیسیون را به عنوان راه‌کاری برای گذار دانست.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه یک‌شنبه ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ (۵ اسفندماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

سپهرداد گرگین، در خصوص چگونگی شکل گیری انقلاب ۵۷ توضیح داد و گفت: «این موضوع بحث گسترده‌ای را می‌طلبد و باید از جوانب مختلف بررسی شود، اما راس آن به ماجراهای بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ باز می‌گردد».

در ادامه این موضوع، توضیحاتی توسط آقای گرگین در همین خصوص ارائه شد.

“و چه اتفاقی افتاد که کشور این چنین در آستانه فروپاشی قرار گرفت؟”

“در آن زمان اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران ناراضی شدند، به خصوص به دلیل اتفاقاتی که در آن دوره افتاد.”

این فعال سیاسی اضافه‌کرد: «زیبایی تاریخ همین است که یک نوع روند و حرکت است و زمانی که به گذشته نگاه می‌کنیم اشراف بیشتری نسبت به آن داریم. انسداد سیاسی در آن دوره، ترس رژیم گذشته از سیستم سوسیالیسم خواهی و دیگر جریانات باعث این اتفاقات شد. یکی دیگر از مسائل این بود که مردم نمی‌دانستند چه می‌خواهند و از جمله عوامل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی باعث شد مردم به انقلاب روی بیاورند، اما در زمانی که مردم پیش می‌رفتند، سیستم اداری جهان سرمایه‌داری تصمیم گرفت، کمربند سبزی درست کند و باعث آن فریب شد».

آقای گرگین تاکید کرد؛ “موضوع اصلی این است که چه راه‌کارهای عملی داریم که از این اوضاع عبور کنیم، به عنوان نمونه همین ائتلاف اخیر که در هانوفر آلمان شکل گرفت، جای تبریک دارد.”

“اما تنها راه نجات ایران تشکیل شوراهایی مرکب از نمایندگان تشکل‌های مختلف مبارز اپوزیسیون است که از یک‌سال پیش بر آن تاکید داشتیم.”

سپهرداد گرگین، متولد ۱۳۳۷، ساکن اکویل کانادا است. او از جمله رهبران معترضان سیاسی در دوران انقلاب ۱۳۵۷ بود که پس از بازداشت و خطر جانی از ایران خارج و به کشور کانادا پناهنده شد.

این فعال سیاسی از جمله فعالان فرهنگی و سیاسی شناخته شده در اکویل کاناداست و همچنان در حوزه یاری و حمایت از پناهندگان در سالیان اخیر فعالیت دارد.

از سپهرداد گرگین، فعال سیاسی و شاعر، در بسیاری از نشریات، اشعار، یادداشت‌ها و مقالات گوناگون و کتاب‌های «ترانه‌ها و آرزوها»، «دفتر زندگی»، «به پیروان» و «بر بال غزل» منتشر شده است.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی به بخش اطلاعیه مراجعه نموده یا اینجا را کلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان سپهرداد گرگین، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ (۵ اسفندماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

یک × سه =