یدی بلدی در نشست وبیناری گذار؛ بررسی برخی دلایل انقلاب ۵۷ از زوایای مختلف

یدی بلدی، جامعه‌شناس و کنشگر سیاسی، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، در روز یک‌شنبه ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ (۵ اسفندماه ۱۳۹۷) به بررسی برخی دلایل و عوامل انقلاب سال ۵۷ پرداخت و شرحی در همین خصوص ارائه داد.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه یک‌شنبه ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ (۵ اسفندماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

یدی بلدی، در خصوص علل و عوامل انقلاب ۵۷ مردم ایران گفت: «ما برای پی بردن به این موضوع باید کمی به عقب برگردیم و می‌بینیم که از سال ۳۲ تا سال ۳۹ شاهدیم که شاه به تدریج دیکتاتوری خود را بر جامعه اعمال می‌کند ولی سال ۳۹ به دو دلیل ناچار می‌شود گشایشی را در جامعه به وجود بیاورد».

وی در ادامه از این دو دلیل نام می‌برد.

این فعال سیاسی افزود: «از سال ۴۰ به بعد اتفاقاتی می‌افتد که باعث توسعه می‌شود، اما نامتوازن بود و فقط در شهرهای بزرگ اتفاق افتاد و در دهه ۵۰ می‌بینیم که نیروهای مذهبی به حرکت در می‌آیند».

یدی بلدی در مورد این اتفاقات توضیحاتی ارائه داد.

آقای بلدی در آخر گفت: «اما از همه این‌ها باید درس بگیریم و یکی این است که نباید حول محور یک‌نفر بگردیم. الان باید حتی اگر بر فرض محال شخصی مثل مصدق زنده شود و در راس رهبری قرار گیرد این حق را نداریم که بگوییم ایشان به جای کس دیگری بیاید. ما باید مسئله فردیت را در جامعه‌مان حل کنیم و در شرایط کنونی در داخل و خارج از کشور نیاز به پیوند و اتحاد و همبستگی میان همه نیروها داریم».

یداله بلدی، جامعه‌شناس کرمانشاهی و کنشگر سیاسی ساکن آلمان، از جمله زندانیان سیاسی و مبارزان با سابقه آزادیخواه کُرد است که در سال‌های پیش از انقلاب در زندان‌های رژیم شاه محبوس بود. او کماکان و به صورت مستمر با نوشتن مقالات انتقادی و روشنگرانه و همچنین با انجام فعالیت‌ها و برپایی میتینگ‌های سیاسی و اعتراض‌های حقوق بشری حضور موثر دارد.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی به بخش اطلاعیه مراجعه نموده یا اینجا را کلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان یدی بلدی، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ (۵ اسفندماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را ازتلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

12 − یازده =