گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در ایران؛ یک‌شنبه ۳ مارس ۲۰۱۹ (۱۲ اسفندماه ۱۳۹۷)

داریوش عدیم، روزنامه‌نگار مقیم ترکیه، در گفتگوی وبیناری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی روز یک‌شنبه ۳ مارس ۲۰۱۹ (۱۲ اسفندماه ۱۳۹۷) گزارشی از وقایع یک هفته اخیر در ایران را ارائه داد.

در هفته‌ای که گذشت، دور سوم تحصن سراسری معلمان را در شهرهای مختلف کشور شاهد بودیم. اولین روز این تحصن در روز ۱۲ اسفند است و در روزهای ۱۳ و ۱۴ اسفند ادامه دارد.

نیروهای مرزبانی مستقر در نقطه مرزی پیرانشهر، به سمت کولبران آتش گشوده و یک‌تن از آنان کشته‌شد.

مختار زارعی، فعال کارگری، به سه سال حبس تعزیری دیگر به دلیل انتشار ویدئویی اعتراضی در محکومیت اعدام رامین حسین‌پناهی، محکوم شده و از سوی دیگر دو زندانی در زندان‌های اوین و سراوان دست به خودکشی زدند و گزارش شده که زندانی محبوس در زندان سراوان پس از خودکشی مورد ضرب و جرح قرار گرفته‌است.

بیانیه عفو بین‌الملل در خصوص آزادی سعید ملک‌پور و آزادی رضوانه احمدخان‌بیگی، انفجار مین در مرز دهلران، اعتصاب غذای زندانی اهل عراق، مریوان کرکوکی، در زندان رجایی‌شهر، آزادی صلاح‌الدین رنجبر، آزادی یک شهروند بهایی از زندان سمنان، بیانیه پدر حمزه درویش، زندانی عقیدتی-سیاسی و صدور ۷ سال حبس در مجموع برای دو برادر در زندان لاکان رشت و چند خبر دیگر از جمله اتفاقاتی بود که طی هفته اخیر در ایران افتاده‌است.

در ادامه، گفته‌های داریوش عدیم، در روز یک‌شنبه ۳ مارس ۲۰۱۹ (۱۲ اسفندماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های تصویری سلسله گفتمان‌های گذار را در تلگرام و اینستاگرام گذار دنبال کنید.

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

20 + بیست =