گفتگوی رضا بدیعی با یداله بلدی و بهمن بامداد در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، در مورد انقلاب ۵۷ و نقش نیروهای مختلف در شکل‌گیری آن-بخش چهارم

بخش چهارم (قسمت آخر) گفتگوی رضا بدیعی با یدی بلدی، جامعه‌شناس و کنشگر سیاسی و بهمن بامداد، فعال سیاسی در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی؛

به گزارش گذار، روز یک‌شنبه ۳ مارس ۲۰۱۹ (۱۲ اسفندماه ۱۳۹۷)، چهارمین بخش به عنوان قسمت آخر گفتگوی رضا بدیعی با یداله بلدی و بهمن بامداد در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، در مورد انقلاب ۵۷ و نقش نیروهای مختلف در شکل‌گیری انقلاب، برگزار شد.

این گفتگو در چهار بخش منتشر شده و پیش از این بخش اول، دوم و سوم آن در سامانه گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی منتشر شده‌است.

یدی بلدی در بخشی از سخنان خود گفت: «استبدادی که در کشور ما حاکم است، استبدادی استثنایی است که در همه ارکان زندگی مردم دخالت می‌کند و از آن طرف هیچ اقدامی برای رفع مشکلات مردم نمی‌کند».

“به مردم ما چیزی گذشته که نجات خود را در فردیت می‌بینند، اما این‌ها دردهایی است که در جامعه گرفتارش شده‌ایم و باید تلاش بسیاری کنیم تا این‌ها برطرف شود.”

بهمن بامداد نیز در قسمتی از این گفتمان افزود: «همانطور که اشاره شد، بسیاری از روحانیون از ابتدا دست در دست رژیم گذشته داشتند. یعنی این‌ها همه طور امکانات در اختیارشان بود و حتی بخش زیادی از آن‌ها مستمری دریافت می‌کردند و در سخنرانی‌هایشان ثناگوی دربار بودند».

در ادامه این موضوع ویدئویی کوتاه که در دروه گذشته در تلویزیون ملی، نمایش داده شده‌بود، منتشر شد که گوینده تلویزیون در آن تاکید می‌کند: “دست‌کم ۳۰۰۰ نفر از روحانیون و علما از سراسر کشور به پیشواز محمدرضا پهلوی رفته‌‌اند”.

در آخر این گفتمان، یدی بلدی به چند اصل برای برقراری دموکراسی اشاره‌کرد.

برگزاری عدالت اجتماعی و جدایی دین از قوانین مدنی جامعه از جمله اصولی است که یدی بلدی روی آن تکیه دارد.

https://www.gozaar.net/wp-content/uploads/2019/03/Goftoman-Reza_Badiee-Yadi_Baladi-Bahman_Bamdad-04-201903-Gozaarnet.mp3?_=1

در ادامه، فایل صوتی و تصویری مربوط به چهارمین بخش از گفتگوی رضا بدیعی با یدی بلدی و بهمن بامداد، آمده است. (ضمنا فایل‌های تصویری سلسله گفتمان‌های گذار را در تلگرام و اینستاگرام گذار دنبال کنید.

.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

20 − 16 =

خروج از نسخه موبایل