یدی بلدی در نشست وبیناری گذار؛ گزارشی از برگزاری تجمعات ایرانیان مقیم آلمان

یدی بلدی، جامعه‌شناس و کنشگر سیاسی، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، در روز یک‌شنبه ۲۴ مارچ ۲۰۱۹ (۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۸) گزارشی از تجمعات ایرانیان مقیم آلمان طی دو هفته‌ اخیر ارائه داد و همینطور از حرکت‌های جدیدی که در سازمان‌های سیاسی برون مرزی شکل گرفته به عنوان نقطه امیدی برای گذار از استبداد، یاد کرد.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه یک‌شنبه ۲۴ مارچ ۲۰۱۹ (۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۸) برگزار شد.

یدی بلدی، ابتدای سخنان خود گزارشی از تجمعات ایرانیان مقیم آلمان، طی دو هفته اخیر ارایه داد. از جمله برنامه مادران پارک لاله و کارزاری در خصوص روز زن؛ که بخشی از آن‌ها پیش‌تر در وب‌سایت گذار منتشر شده‌است.

یکی از همین تجمعات، روز جمعه ۱۷ اسفندماه ۹۷، توسط ایرانیان مقیم آلمان در شهر هامبورگ، به مناسبت روز جهانی زن، هشتم مارس، مقابل کنسولگری ایران برگزار شده‌ و یدی بلدی، یکی از حاضرین در این تجمع در خصوص برگزاری تجمعات اعتراضی زنان و مادران سخنرانی کرده‌بود.

آقای بلدی، در ادامه، از همگرایی‌ها و فعالیت‌هایی که در جهت گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی صورت می‌گیرد، صحبت کرد:‌ «از بعد از جنبش دی‌ماه سال گذشته، حرکت‌های جدیدی در سازمان‌ها و جریان‌ها سیاسی خارج کشور آغاز شده و البته همگی به این نتیجه ٰرسیده‌اند که باید به اتحاد برسند».

یداله بلدی، جامعه‌شناس کرمانشاهی و کنشگر سیاسی ساکن آلمان، از جمله زندانیان سیاسی و مبارزان با سابقه آزادیخواه کُرد است که در سال‌های پیش از انقلاب در زندان‌های رژیم شاه محبوس بود. او کماکان و به صورت مستمر با نوشتن مقالات انتقادی و روشنگرانه و همچنین با انجام فعالیت‌ها و برپایی میتینگ‌های سیاسی و اعتراض‌های حقوق بشری حضور موثر دارد.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی به بخش اطلاعیه مراجعه نموده یا اینجا را کلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان یدی بلدی، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۲۴ مارچ ۲۰۱۹ (۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۸) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را ازتلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

 

.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هفده + یازده =