بازداشت پنج شهروند ساکن مریوان و همزمان آزادی دو شهروند در بوکان

پنج شهروند ساکن مریوان به بهانه برگزاری مراسم جشنهای عید نوروزْ، از سوی نیروهای اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شدند، از سوی دیگر دو شهروند ساکن بوکان که پیش‌تر بازداشت شده بودند، پس از اتمام مراحل بازجویی، به‌صورت موقت آزاد شدند.

مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان در این خصوص گزارش کرد، روز چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸، نیروهای ادارەی اطلاعات مریوان “پیام شوقی” فرزند اسحاق را بازداشت و به محل نامعلومی منتقل کردند.

براساس این گزارش، بازداشت وی در دهستان خاوومیرآباد در حالی صورت گرفته که وی راهی روستای برده‌رشه بوده است.

پیش از آن روز سەشنبە ۶ فروردین هم ”عادل نیک‌خواه“ فرزند عمر و ”کارزان سردوشی“ فرزند محمد در روستای سردوش از توابع همین دهستان بازداشت شده بودند.

همچنین روز دوشنبه ۵ فروردین‌، دو شهروند دیگر در این روستا به نام‌های “ارسلان نیک‌خواه” ٢۴ ساله فرزند عارف و “آرش نوذری” ٢٣ ساله فرزند فایق توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شده‌اند.

بازداشت تمامی این افراد بدون ارائه‌ی مجوز قانونی و مرتبط با برگزاری مراسم استقبال از نوروز باستانی صورت گرفته است.

استقبال از جشن مورد ذکر در میان کردها به علت فضای سیاسی بسته در حالی صورت میگیرد که پس از انتشار بیانیه‌ی احزاب کرد مخالف نظام در مورد استقبال از آن، صدور مجوز در برخی از مناطق از سوی ارگانهای امنیتی منوط به عدم استفاده از پوشش کردی و حمل پرچم جمهوری اسلامی اعلام شده بود.

همزمان از شهرستان بوکان گزارش شده است که دو شهروند از اهالی امیرآباد به نامهای “مصطفی جوادی” و “توفیق رحمانی” پس از اتمام بازجویبها موقتا آزاد شده‌اند.

این افراد روز چهارشنبه ۲۹ اسفند به اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نطام” از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بودند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

یک × 2 =