حسن نایب هاشم در نشست وبیناری گذار؛ گزارشی از چهلمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل/ راه‌کارهایی برای دوران گذار

حسن نایب هاشم، پزشک، مدافع حقوق بشر و کنشگر سیاسی، در نشست وبیناری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی  روز یک‌شنبه ۲۴ مارچ ۲۰۱۹ (۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۸) شرکت کرد و گزارشی از برگزاری چهلمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه داد و راه‌کارهای خود را بر پایه دموکراسی و حقوق بشر برای دوران گذار بیان کرد.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه یک‌شنبه ۲۴ مارچ ۲۰۱۹ (۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۸) برگزار شد.

حسن نایب هاشم، در ابتدای این نشست وبیناری، گزارشی از چهلمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه داد و وقایعی که در روزهای مختلف این نشست گذشت، را شرح داد.

حسن نایب‌هاشم، گفت: «در هر روز این نشست اتفاقاتی افتاد و همینطور هر هفته شاهد وقایعی بودیم که ما سعی کرده‌ایم بخش‌های مهم آن‌را در تلگرام و یوتیوب خود با زیرنویس فارسی منتشر کنیم».

وی اضافه کرد: «در اواخر هفته اول و هفته دوم گزارشگرانِ موضوعی گزارش خود را ارائه دادند و گفتگوهای تعاملی صورت گرفت. نهایتا هفته سوم هم، آقای جاوید رحمان گزارش خود را خواند که ما توانستیم با او هم گفتگویی بکنیم».

این فعال حقوق بشر در ادامه توضیحاتی را در مورد دوران گذار (قبل از فروپاشی استبداد حاکم) داد: «تمام فعالیت‌هایی که موفق بوده‌اند از درون جامعه برخاسته‌اند. و پیشنهاد می‌کنم که فعالان حقوق بشر همان روند خشونت‌پرهیز را ادامه بدهند که بر مبنای استقلال که یکی از خواسته‌است.

حسن نایب هاشم افزود: «وقتی برایند این‌ها را جمع‌بندی کنیم به دو عبارت دموکراسی و حقوق بشر می‌رسیم و با هر کسی دنیا گفتگو کنیم به این دو واژه می‌رسیم که تمام حکومت‌ها در حال بررسی و طی کردن‌ آن هستند. مسلما اگر ما هم محورهای حرکت‌ خود را بر اساس این دو قرار دهیم به نتایج خوبی خواهیم رسید».

وی در ادامه به شرح دیدگاه‌های خود در این زمینه پرداخت.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی به بخش اطلاعیه مراجعه نموده یا اینجا را کلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان حسن نایب‌هاشم، در جریان نشست وبیناری گذار روز یک‌شنبه ۲۴ مارچ ۲۰۱۹ (۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۸) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیز دنبال کنید.)

.

 

 

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

نوزده − 5 =