سهراب چمن‌آرا در نشست وبیناری گذار؛ توضیحی پیرامون لزوم تغییر قانون اساسی کشور و راه‌کارهایی برای دوران گذار

سهراب چمن‌آرا، نویسنده و تحلیل‌گر مسائل سیاسی، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی روز یک‌شنبه ۲۴ مارچ ۲۰۱۹ (۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۸) بر لزوم تغییر قانونی اساسی کشور تاکید کرد و راه‌کارهایی برای فروپاشی و گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی بیان کرد.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه یک‌شنبه ۲۴ مارچ ۲۰۱۹ (۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۸) برگزار شد.

سهراب چمن‌آرا، ابتدای سخن به معرفی خود و فعالیت‌هایش پرداخت و بر لزوم تغییر قانون اساسی کشور تاکید کرد.

او گفت:‌ «من راهی که فکر می‌کنم، باعث نجات ایران می‌شود، همان نوشتن یک قانون اساسی جدید است و البته افراد دیگری هم هستند که در این خصوص نوشته‌اند و من در وب‌سایتی در همین خصوص آن‌ها را منتشر کرده‌ام. ما با ۳ طرف صحبت داریم. یکی اپوزیسون‌ها، یکی دانشجویان و دیگری سیاست‌مداران آمریکایی هستند.»

“این حرکتی است که دوستان ما از احزاب مختلف در این مورد شروع به صحبت کرده‌اند.”

وی در ادامه توضیحاتی در این زمینه ارائه داد.

آقای چمن‌آرا در بخشی از صحبت‌هایش به طور کامل شرح داد که این قانون اساسی برای چه دورانی و ضمانت اجرایی آن کدام است.

وی به چند پرسش در این زمینه پاسخ داد.

از جمله گفت: «تنها راه نجات ایران تغییر قانون اساسی ایران به یک قانون اساسی پارلمانی است. نوشتن این قانون اساسی باعث اتحاد اپوزیسون خارج خواهد شد».

این نویسنده و پژوهشگر مسائل سیاسی، همچنین نظرات و راه‌کارهای خود را برای فروپاشی نظام استبدادی و گذار به دموکراسی بیان کرد و نقش قانون اساسی را در این میان شرح داد: «قانون اساسی هم وسیله تغییر رژیم است و هم هدف است».

لازم به توضیح است؛ سهراب چمن‌آرا کتاب‌هایی در همین خصوص با عنوان‌های “۲۰۲۰ سقوط حکومت اسلامی” و “گریه نکن ایران”  نوشته‌است.

سهراب چمن‌آرا، متولد ۱۳۲۶ و زاده کرمانشاه است. او سال ۴۸ شمسی از دانشگاه لندن در رشته مهندسی برق فارغ التحصیل شد و بعد از چهار سال خدمت نظام و کار در ذوب آهن اصفهان، به مدت ۱۵ سال صاحب شرکت خصوصی چمتک پیمانکار برق و ابزار دقیق در ایران شد.

وی، سال ۱۳۶۷ برای همیشه به آمریکا مهاجرت می‌کند و مدت شش سال در “یو او پی” یکی از شرکت‌های تکنولوژی صنایع نفت و پتروشیمی، به‌عنوان مهندس ارشد طراحی، مسئول چند پروژه پتروشیمی در ایران و سایر کشورها بوده است.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی به بخش اطلاعیه مراجعه نموده یا اینجا را کلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان سهراب چمن‌آرا، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۲۴ مارچ ۲۰۱۹ (۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۸) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

 

.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

3 + 8 =