ریچارد رتکلیف از سازمان ملل خواست برای آزادی همسرش نازنین زاغری اقدام کند

«ریچارد رتکلیف» همسر نازنین زاغری رتکلیف، بریتانیایی ایرانی تبار که به اتهام‌های امنیتی به تحمل پنج سال حبس در ایران محکوم شده است، از سازمان ملل متحد خواسته است برای آزادی همسرش اقدام کند.

به گزارش صدای آمریکا و به نقل از روزنامه سان، این احتمال وجود دارد که نمایندگان کشورهای جهان در سازمان ملل درخواست آزادی خانم زاغری را مطرح کنند؛ به ویژه پس از آن که جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، به نازنین حمایت دیپلماتیک اعطا کرد.

آقای رتکلیف گفت که بریتانیا نهایتا می‌تواند درخواست آزادی نازنین و دیگر زندانیان غربی در ایران را در سازمان ملل مطرح کند.

خانم زاغری و خانواده او، دولت بریتانیا و موسسه رویترز که خانم زاغری برای بنیاد خیریه آن کار می‌کرد اتهامات امنیتی علیه او از جمله جاسوسی را رد کردند.

در همین رابطه، دوستان و خانواده نازنین زاغری به مناسبت روز مادر ۱۵۵ شاخه گل، به ازای هر هفته که نازنین در زندان بوده است یک شاخه، را در مقابل سفارت ایران در لندن قرار دادند.

همچنین، روز چهارشنبه در سومین سالروز حبس نازنین،پیام‌های مختلف برای آزادی او به درختی در نزدیکی محل سکونت خانواده اش در شمال لندن آویزان خواهد شد.

خانم زاغری و همسرش ریچارد تصمیم گرفته‌اند که دخترشان گابریلا، که از سه سال پیش در پی بازداشت مادرش در ایران مانده است، به لندن باز گردد تا بتواند از ماه سپتامبر به مدرسه برود.

نازنین زاغری رتکلیف، پیش‌تر بعد از دو سال و نیم زندان، برای نخستین بار به مرخصی سه روز رفته بود و با پایان مدت مرخصی به زندان اوین بازگشت.

خانم زاغری در دادگاهی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به پنج سال زندان محکوم شد.

نازنین زاغری‌ رتکلیف که برای بنیاد تامسون رویترز (بنیاد خیریه وابسته به خبرگزاری رویترز) کار می‌کند،‌ روز ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ به هنگام خروج از ایران بازداشت شد. به گفته همسر نازنین زاغری‌-رتکلیف،وی همراه با فرزند خردسالش  گابریلا برای دیدار خانواده‌اش به ایران سفر کرده بود.

نازنین زاغری شهروند دوتابعیتی ایران و بریتانیا است اما مقام های دولت حسن روحانی و اعضای ارشد قوه قضائیه به ریاست صادق لاریجانی می گویند که تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسند و خانم زاغری را مطابق قوانین ایران دادگاهی و زندان کرده اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

14 − دو =