ژیلا بنی‌یعقوب؛ «مریم اکبری منفرد قدیمی‌ترین زندانی سیاسی بند زنان اوین است»

«ژیلا بنی یعقوب»: مریم اکبری منفرد قدیمی ترین زندانی سیاسی در بند زنان اوین است. او امسال دهمین نوروزش را در زندان می‌گذراند. عاشورای ۸۸، زمانی که مریم بازداشت شد دخترکوچکش سارا فقط چهار سال سن داشت، دخترش حالا چهارده ساله است و تمام سهمش از مادرش ملاقات‌های نیم‌ساعته هفتگی است. مریم در این ده سال هرگز به مرخصی نیامده است.

خیلی از رسانه‌ها و سازمان‌های حقوق بشری در این ده سال به زندگی مریم بی‌تفاوت بوده‌اند، تمام هم‌بندی‌های مریم که سال ۸۸ زندان بودند اکنون آزاد شده‌اند، خیلی‌ها جلو چشم مریم آمدند و رفتند، به مرخصی رفتند، آزاد شدند… و این فقط مریم است که این رفتن‌ها و آمدن‌ها را نظاره می‌کند.

غفلت تک تک ما، مریم را به یک زندانی ده ساله و بدون مرخصی تبدیل کرده است، درست همان موقع که فقط برای چند زندانی مشهور هشتگ می‌زدیم مریم روزها و سال‌ها را بدون یک ساعت مرخصی در زندان سپری می‌کرد. حتی به مریم اجازه ندادند روزی که دختر کوچکش سارا جراحی داشت، به مرخصی بیاید .

سال ۹۰ یکی از هم‌بندی‌های مریم را برای رسیدگی به پرونده جدیدش به دادگاه صلواتی بردند، این هم‌بندی از نظر فکری و سیاسی کاملا با مریم اکبری منفرد متفاوت و حتی متضاد بود، اما تصمیم می‌گیرد که به صلواتی اعتراض کند که چرا حکم به این سنگینی به مریم داده که تنها اتهامش شرکت در تظاهرات عاشورای ۸۸ است.

بعداز پایان دادگاه، این هم‌بندی به صلواتی می گوید مریم اکبری منفرد چکار کرده که باید پانزده سال در زندان بماند؟ او یک زن خانه دار بوده و سه دختر کودک و نوجوان دارد. هیچ وقت هم هیچ فعالیت جدی سیاسی نداشته است. صلواتی در جوابش می‌گوید، خُب اینها به شما دروغ می‌گویند که ما کاری نکرده‌ایم. هم‌بندی مریم باز اصرار می‌کند و می‌پرسد چرا این حکم سنگین را به مریم داده‌اید؟ مریم کاری نکرده است که مستحق پانزده سال زندان باشد، صلواتی به رییس دفترش می‌گوید پرونده‌ مریم را بیاور تا به این خانم بگویم اتهامات او دقیقا چه بوده است.

به گفته این هم‌بندی مریم: قاضی صلواتی هی پرونده را ورق می‌زند و می‌گوید: ببین! چهاربرادر و خواهرش در دهه شصت اعدام شدند.

هم‌بندی می‌گوید: یعنی این که چهار برادر و خواهرش اعدام شدند اتهام مریم است؟ در این مورد که او باید شاکی باشد نه شما. صلواتی باز پرونده را ورق می‌زند و این بار می‌گوید یکی دوتا از خواهر برادرهاش در اردوگاه اشرف هستند. هم‌بندی باز می‌گوید اتهام خود مریم چیه؟ و جوابی نمی‌گیرد.

وقتی هم‌بندی ما به بند بازگشت این‌ها را تعریف کرد و آخرش گفت: به صلواتی گفتم خوب شد پرونده‌اش را آوردید و اتهام‌هایش را گفتید، گاهی با خودم شک می‌کردم نکند مریم به ما دروغ می‌گوید و واقعا کاری کرده که مستحق پانزده سال زندان است.

برای این‌که درباره مریم اکبری‌منفرد بیشتر بدانید این ویدیوی کوتاه را ببینید که براساس یکی از نامه‌هایش و درباره سرگذشتش ساخته شده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سه × یک =