مجید دارابیگی در نشست وبیناری گذار؛ ایزوله کردن حکومت جمهوری اسلامی راه‌کاری برای گذار از استبداد

مجید دارابیگی (وریا بامداد)، کنشگر سیاسی، نویسنده و پژوهشگر، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، در روز یک‌شنبه ۲۴ مارچ ۲۰۱۹ (۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۸) از ایزوله کردن حکومت جمهوری اسلامی در جوامع بین‌المللی به عنوان یکی از راه‌کارهای گذار از استبداد حاکم یاد کرد و در این خصوص توضیحی ارائه داد.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه یک‌شنبه ۲۴ مارچ ۲۰۱۹ (۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۸) برگزار شد.

مجید دارابیگی، از فعالان سیاسی که اخیرا کتابی با عنوان “پارو زنی در توفان” نوشته‌است، از رفع ستم ملی و از اتحاد سراسری که توسط مردم در هنگام حوادث طبیعی روی می‌دهد به عنوان نکته‌ قوت مردم یاد کرد.

وی افزود: «وقتی حکومت کنونی ناتوان در خدمت‌رسانی به مردم‌است، شهروندان خودشان دست به کار شده‌اند، اما قدرت در ۴۰ سال گذشته در دست جریانی است که یک ترکیب ویژه داشته و اداره یک کشور را بر عهده دارند».

“ماشین دولتی سرکوب باید سرنگون شود، تا امکان گذار به دموکراسی ممکن شود. هر چند هر قشری نیاز خود را از دموکراسی به زبان خودش بیان می‌کند. به عنوان نمونه یک نویسنده، یک کارگر، یک شهروند معمولی در جامعه و … هر کدام برداشت خود را از دموکراسی دارند.”

“ما در فاز گذار مهمترین مسئله‌ای که با آن مواجه هستیم، اتحاد بر سر سرنگونی جمهوری اسلامی است.”

آقای دارابیگی در بخشی از سخنان خود تاکید کرد: «برای گذار از این حکومت باید آن‌را باید ایزوله کرد و در مجامع بین‌المللی راه نداد».

وی همچنین گفت: «اپوزیسیونی که از حقوق بشر و دموکراسی دفاع می‌کند باید مرزبندی خود را با جریان‌های مختلف مشخص کند».

مجید دارابیگی (وریا بامداد)، کنشگر سیاسی، نویسنده و پژوهشگر، اهل کرندِ کرمانشاه است، و نیز مدرس دانشگاه‌های ایران، و وکیل پایه یک دادگستری بوده است و از اوان دانشجویی فعال سیاسی و تحول‌خواه بوده و به همین دلیل در دو حکومت شاه و حکومت اسلامی زندانی سیاسی بوده‌ است. وی نویسنده کتاب‌های گذری بر زندان شاه در بیش از ۵۰۰ صفحه و جمهوری زندان‌ها – پژوهشی در شکنجه، بازجوئی‌ها و فجایع دوران جمهوری اسلامی به ویژه دهه ۶۰  – (در دو جلد) بالغ بر ۷۰۰ صفحه است.

مجید دارابیگی، نویسنده صدها پژوهش و مقاله‌های سیاسی و دانشگاهی در ایران و خارج از کشور است. او هم‌اکنون در آلمان اقامت داشته و همچنان به کوشش در راه آزادی و استقلال و عدالت اجتماعی ادامه می‌دهد.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی به بخش اطلاعیه مراجعه نموده یا اینجا را کلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان مجید دارابیگی، در جریان نشست وبیناری گذار روز یک‌شنبه ۲۴ مارچ ۲۰۱۹ (۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۸) آمده است. (ضمنا شما می‌توانید فایل‌های تصویری و صوتی مرتبط را در تلگرام و اینستاگرام گذار دنبال کنید.)

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

3 × 2 =