۹ تن از شهروندان بهایی اهل کرمانشاه پس از ۱۸ روز بازداشت با قرار وثیقه آزاد شدند

گذارــ روز شنبه ۱۳ آبان ماه ۹ بهایی ساکن کرمانشاه پس از ۱۸ روز بازداشت با قرار وثیقه تا زمان تشکیل دادگاه آزاد شده‌اند. آن‌ها متهم به «عضویت در گروهک ضد امنیتی بهاییت» و «تبلیغ علیه نظام» هستند.

اسامی این ۹ بهایی بازداشت شده عبارتند از پیام قیامی، عزت‌الله شهیدی، فروزان امینی، کامبیز مرادی‌پور، امرالله اسلامی، نعمت‌الله شادابی، سینو رسولی، امیر کدیور و سپیده احراری هستند. سپیده احراری به دلیل باردار بودن شش روز پس از بازداشت در تاریخ اول آبان ماه با قرار وثیقه ۱۰۰ میلون تومانی آزاد شد. بقیه نیز هر کدام با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومان روز ۱۳ آبان ماه آزاد شدند. مجموعا ۹۰۰ میلیون تومان وثیقه از ۹ بهایی بازداشت شده ضبط شده است.

کمپین حقوق بشر در ایران  با اعلام این گزارش به نقل از یک منبع آگاه در این رابطه گفت: آن‌ها در بازجویی متهم به تبلیغ علیه نظام از طریق تلاش در بهایی کردن دیگر شهروندان و تدارک برای برگزاری جشن دویستمین سالگرد تولد حضرت بها ‌شده‌اند. تولد حضرت بهاء الله پیامبر بهاییان ۲۹ مهرماه است.

این منبع با اظهار این‌که این ۹ بهایی اتهامات خود را نپذیرفته‌اند گفت: «آن‌ها در بازجویی‌های خود به بازجویانشان گفته‌اند که هیچ کار خلاف قانونی انجام نداده‌اند. آن‌ها ایران را دوست دارند و در این سال‌ها جز خدمت به ایران و مطیع بودن به قانون کلی جامعه کار خلافی انجام نداده‌اند.»

این منبع مطلع و نزدیک به خانواده کامبیز مرادی‌پور و سینو رسولی زوج بهایی  گفت: «حدود ساعت ۹ صبح ۲۶ مهرماه چند مامور مرد و یک مامور زن با نشان دادن حکم وارد خانه آقای مرادی‌پور شدند. خانه را تفتیش کردند و وسایلی مانند لپ‌تاپ، گوشی‌های موبایل و حتی تبلت فرزند ۹ ساله‌شان نیز ضبط شد. حتی مقداری از انگشترهای عتیقه و تابلوها را هم به بهانه این‌که می‌خواهند در تولد حضرت بها استفاده کنند را با خود برده‌اند.»

این منبع ادامه داد: «آن‌ها یک فرزند ۹ ساله هم دارند که قبل از ورود ماموران در حال آماده شدن برای رفتن به مدرسه بوده،  ماموران در زمان تفتیش خانه تبلت او را به زور گرفتند. والدین او به یکی از نزدیکان خود تماس گرفته و از او خواسته‌اند که بیاید و بچه را نگه دارد. پس از آن ماموران آن‌ها را با خود به ستاد خبری کرمانشاه بردند..»

این منبع همچنین گفت بقیه هفت بهایی نیز همان صبح ۲۶ مهرماه در منازلشان از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده و منزلشان نیز مورد تفتیش قرار گرفته است.

به گفته این منبع بازجویی از زنان چهار روز بوده و پس از اتمام بازجویی آن‌ها از ستاد خبری کرمانشاه به زندان اصلاح و تربیت کرمانشاه منتقل شده‌اند اما مردها  ۱۸ روز بازجویی‌شان به طول کشیده و سه روز پیش از آزادی، از ستاد خبری کرمانشاه به بند ۱۰ زندان دیزل‌آباد کرمانشاه شدند.

پیش از این بهنام روحانی‌فرد، خواننده بهایی نیز روز ۱۲ شهریور ماه از سوی ماموران وزارت اطلاعات در تهران بازداشت شد و پس از یک ماه انفرادی روز ۱۱ مهرماه با قرار وثیقه مشابه (۱۰۰ میلیون تومان) آزاد شد. او نیز یکی از اتهاماتش بگرزاری تور کنسرت در اروپا به بهانه تولد حضرت بها بود.»

به گفته این منبع در هفته‌های اخیر ۲۵ شهروند بهایی در شهرهای مختلف کشور توسط نیروهای وابسته به وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه بازداشت شده‌اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

16 + 2 =