آزادی گلرخ ابراهیمی ایرایی با اتمام دوران محکومیت و سپردن وثیقه

گلرخ ابراهیمی ایرایی، با اتمام دوران محکومیت در پرونده قبلی و قرار کفالت ۶۰ میلیون تومانی برای پرونده جدید از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش گذار، روز دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ گلرخ ابراهیمی ایرایی، همسر آرش صادقی، فعال مدنی با پایان دوران محکومیت پرونده قبلی خود و با قرار کفالت، تا زمان رسیدگی به پرونده جدیدش به صورت موقت از زندان اوین آزاد شد.

گلرخ ایرایی، به دلیل یک پرونده مشترک با آتنا دائمی، دیگر زندانی سیاسی با «قرار کفالت ۶۰ میلیون تومانی» آزاد شده است.

از جزییات پرونده جدید و اتهامات مطروحه، اطلاعی در دست نیست، پیش از این برخی از وب‌سایت‌ها خبر داده بودند که این دو نفر به دلیل «شکایت یکی از زندانیان خارجی» بند زنان به دادسرا احضار شده‌اند.

«گلرخ ابراهیمی ایرایی» به همراه همسر خود «آرش صادقی»، ۱۵ شهریور ۱۳۹۳، از سوی «قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه» بازداشت شده بود. پس از بازداشت، دادسرای شهید مقدسی برای «گلرخ ابراهیمی ایرایی» وثیقه ای به مبلغ ۸۰ میلیون تومان به جرم فعالیت های فیسبوکی تعیین کرد. این فعال سیاسی نیز پس از تحمل حدود سه هفته بازداشت در بند دو الف سپاه در ۵ مهر ماه ۱۳۹۳ با تودیع وثیقه آزاد شد. ولی بعدتر در اردیبهشت‌ماه ۹۴ به اتهام «توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به شش سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر  بدون حضور وی تایید شد و سپس با احتساب کاهش حبس به مناسبت عید نوروز ۱۳۹۶، حکم او به ۳۰ ماه تقلیل یافت.

او روز ۳ آبان ماه ۱۳۹۵ بدون دریافت احضاریه کتبی توسط ماموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

این فعال حقوق بشر با استناد به داستانی منتشر نشده در نقد سنگسار و با درنظرگرفتن سنگسار به عنوان مقدسات به توهین به مقدسات متهم شده بود. از دیگر مصادیق اتهامی وی می‌توان به کشف حجاب و ترویج بی حجابی از طریق گذاشتن عکس های بدون روسری در کنار همسرش در فیسبوک، مخالفت با حکم قصاص، امضای بیانیه هایی در مخالفت با مجازات اعدام، شرکت در تجمعات حمایت از زندانیان سیاسی و دیدار با زندانیان سیاسی اشاره کرد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

4 × چهار =