معین محمدی شهروند بهایی با سپردن وثیقه آزاد شد

«معین محمدی»، شهروند بهایی ساکن یزد، که از دی‌ماه سال ۹۷ در بازداشت به سر می‌برد، با سپردن وثیقه به صورت موقت آزاد شد.

روز چهارشنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۸، «معین محمدی»، فعال محیط زیست و شهروند بهایی که در دادگاه انقلاب یزد به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده‌بود، تا صدور رای دادگاه تجدیدنظر با سپردن وثیقه، به صورت موقت از زندان یزد آزاد شد.

به گفته یک منبع مطلع: «این شهروند بهایی، در دادگاه انقلاب یزد به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده‌است و تا زمان تایید این حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر به قید وثیقه آزاد شده‌است».

این شهروند بهایی صبح روز چهارشنبه ۱۹ دی‌ماه ۹۷ پس از خروج از منزل در مسیر محل کار از سوی مامورین وزارت اطلاعات بازداشت شده‌بود.

ماموران امنیتی در زمان بازداشت معین محمدی، منزل او و پدرش را تفتیش کرده و وسایل شخصی آن‌ها از جمله لپ‌تاپ، موبایل‌ها و کتاب‌های شخصی‌شان را ضبط کردند.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت ایران اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

اعضای آیین بهایی در ایران بزرگترین گروه اقلیت مذهبی غیرمسلمان در ایران را تشکیل می‌دهند. در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

منبع: «کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی»

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هفده + 3 =