گزارشی از آخرین وضعیت ناهید بهشید از هواداران محمدعلی طاهری

«ناهید بهشید» یکی از هواداران «محمدعلی طاهری» در حالی دوران محکومیت ۵ ساله خود را در بند زنان زندان اوین سپری می‌کند که مقامات قضایی، برای او پرونده دیگری با اتهام «تبلیغ علیه نظام» گشوده‌اند.

«ناهید بهشید»، یکی از هواداران «محمدعلی طاهری» ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ در منزل شخصی‌اش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. وی هم‌اکنون در حال سپری کردن دوران محکومیت ۵ سال حبس خود است.

احمد خسروی تازه قشلاق، وکیل دادگستری در خصوص محکومیت ۵ سال حبس ناهید بهشید به کمپین گفت: «وی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده با اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به ۵ سال حبس محکوم شد که در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر این حکم تایید شد. بنابراین ایشان یک محکومیت ۵ سال قطعی دارند که اکنون در حال سپری کردن آن است و از طرف دیگر پرونده جدیدی برای او تشکیل شده که ما به دنبال این هستیم لااقل به محکومیتش اضافه نشود».

مریم زارع یزدی، یکی دیگر از وکلای خانم بهشید نیز در خصوص طرح اتهام جدید علیه این زندانی عقیدتی می‌گوید: «در زمان بازداشت خانم بهشید، هنگامی که ماموران امنیتی برای اجرای حکم وارد منزل او می‌شوند، در همان حین تعدادی کتب، جزوات و چند لوح فشرده مرتبط با عرفان حلقه را ضبط می‌کنند و به همین دلیل گزارش تازه‌ای تهیه کرده و برای او پرونده جدیدی باز می‌کنند».

خانم زارع وکیل دادگستری اضافه‌کرد: «من دو روز پیش با بازپرس پرونده او صحبت کردم و گفتند که با همان اتهامات قبلی به این دلیل که به فعالیت خود ادامه می‌داده، مجددا برای او پرونده جدیدی تشکیل شده که البته هنوز قراری برای‌شان صادر نشده و اگر بنا بر احضار مجدد ایشان باشد به ما اطلاع خواهند داد».

ناهید بهشید هم اکنون در بند زنان زندان اوین در حال سپری کردن دوره ۵ سال محکومیت خود است.

وی پیش‌تر در حین شرکت در یکی از تجمعات حمایتی از بنیانگذار «عرفان حلقه» و در اعتراض به صدور حکم اعدام محمدعلی طاهری، در تهران بازداشت شده‌بود.

وی پس از بازداشت به زندان قرچک ورامین منتقل و پس از ۱۲ روز با سپردن وثیقه به صورت موقت آزاد شده‌بود.

لازم به توضیح‌است؛ نیروهای امنیتی روز دوشنبه ۸ بهمن‌ماه ۹۷، ناهید بهشید، از هواداران محمدعلی طاهری را در منزل شخصی‌اش بازداشت و به زندان اوین منتقل می‌کنند.

پیش‌تر گزارش شده‌بود که طی این بازداشت، ماموران امنیتی درب منزل او را شکسته و با تهدید به منزل وارد شده، تعدادی از وسایل شخصی وی و همسرش از جمله تعدادی کتاب، گذرنامه، لوح فشرده و تلفن‌ همراه‌شان را ضبط می‌کنند.

منصور حقیقت، همسر خانم بهشید در خصوص نحوه بازداشت او توسط ماموران امنیتی به کمپین گفته‌بود: «چهار تا ماشین بودند، تعدادشان خیلی زیاد بود، هشت نفرشان وارد شده بودند، نه گذاشتند، من تکانی بخورم و نه همسرم، گفتند بشینید و ما نشستیم و فورا به همسر من دستبند زدند، دو تا خانم هم با خودشان آورده بودند که نمی‌گذاشتند همسرم تکان بخورد شروع کردند، به گشتن هر چیزی که در اتاق‌ها و کمدها و زیر تخت بود، همه را بیرون ریختند، همه چیز را زیر و رو کردند. در طبقه بالا هم همین کار را کردند. آنجا کتاب بود. چند تا از کتاب‌ها را هم برداشتند. سی دی بود. آن‌ها را هم برداشتند و گذرنامه‌ها و موبایل‌ها را حتی، موبایل من را هم گرفتند. صورت جلسه کردند و حکمی هم به من نشان ندادند. تمام همسایه‌ها جمع شده بودند. در ها را و شیشه ها را همه را شکسته بودند و در آخر گفتند تماس می‌گیریم».


شعبه اول اجرای احکام دادسرای ناحیه ۳۳ اوین، نامه آزادی محمدعلی طاهری زندانی عقیدتی محبوس در زندان اوین که از روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۹۷ در مرخصی نوروزی به‌سر می‌بُرد را روز سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸، به زندان اوین ابلاغ کرد.

از سوی دیگر غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی جدید قوه قضاییه اولین نشست خبری خود در سال ۹۸ در مورد پرونده محمدعلی طاهری گفته‌بود: «وی از لحاظ مجازات حبس آزاد شده، اما محکومیت‌های دیگر حقوقی و اجتماعی او ادامه دارد.»

احمد خسروی تازه قشلاق یکی از وکلای مدافع محمدعلی طاهری در خصوص آخرین وضعیت موکلش روز یک‌شنبه ۱ اردیبهشت ۹۸ گفته‌بود: «حکم آزادی موکلم صادر شده ولی هنوز به شعبه اول اجرای احکام ابلاغ نشده و در پی آن هستیم که زودتر این ابلاغ صورت بگیرد.»

بنا به گفته این وکیل دادگستری، مدت زمان محکومیت آقای طاهری، از ۱۸ مردادماه ۱۳۹۷ پایان یافته و ادامه بازداشت او از آن تاریخ وجاهت قانون نداشته است.

یک منبع مطلع پیش‌تر گفته‌بود: «روز دوشنبه ۲۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۸، شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر کلیه مجازات‌های قبلی آقای طاهری را بنا بر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و ماده ۵۱۰ آیین دادسری کیفری نقض کرد و وی رسما آزاد به حساب می‌آید، اما این حکم باید به شعبه اول اجرای احکام دادسرای اوین ارجاع شود، تا دستور آزادی قطعی‌اش صادر شود».

لازم به توضیح است؛ پس از صدور حکم آزادی محمدعلی طاهری بنیانگذار «عرفان حلقه»، در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر، شماری از هواداران او نگران “تهدیداتی” هستند که از سوی مخالفان وی در فضای مجازی علیه او شکل گرفته‌.

کمپین در همین خصوص گفتگویی با محمد مقیمی، وکیل دادگستری و کارشناس ارشد حقوق بشر انجام داده‌است.

طی سال‌های اخیر اطلاعات سپاه و موسسات وابسته به آن از جمله «فرق و ادیان»، «بهداشت معنوی»، «نجات از حلقه» و «فرقه نیوز» بارها در اطلاعیه‌های گوناگون در وبسایت‌های خود یا با برگزاری نشست‌های مختلف در سیمای جمهوری اسلامی، محمدعلی طاهری و اعضای «عرفان حلقه» را به ایجاد “تشکیک” در عقاید مذهبی مردم متهم می‌کنند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پنج × 5 =