نامه جمعی از معلمان به سران سه قوه در خصوص وضعیت روح‌الله مردانی معلم در بند

جمعی از معلمان و فعالان صنفی فرهنگیان در ایران در نامه‌ای سرگشاده خطاب به سران سه قوه، خواستار رسیدگی به وضعیت روح‌الله مردانی، دانشجو و معلم در بند شدند.

روح‌الله مردانی، معلم محبوس در زندان اوین و دانشجوی رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران، کماکان در اعتصاب غذا و در شرایط وخیم جسمانی به‌سر می‌برد. گفته شده، “او ۲۲ اسفند ۹۷ به بهداری زندان اوین منتقل شده و بدون آنکه به مراکز درمانی خارج از زندان فرستاده شود، در اعتراض به عدم موافقت مسئولان قضایی با آزادی مشروط، نگهداری در شرایط نامناسب زندان و عدم رسیدگی پزشکی به اعتصاب غذای خود ادامه داده‌است.”

جمعی از معلمان و فعالان صنفی فرهنگیان در نامه خود خطاب به سران سه قوه قضاییه، مقننه و مجریه نوشته‌اند: «بی اعتنایی به وضعیت درمانی روح اله مردانی و بی توجهی به خواسته‌های قانونی‌اش، از دیدگاه ما به معنای زیر پا گذاشتن قانون توسط مسئولان است و بدون شک عواقب سوء عدم رسیدگی به وضعیت وی را متوجه آنها می‌دانیم.»

آن‌ها نامه خود را با بخشی از شعر «نیما یوشیج» آغاز کرده و گفته‌اند: «آی آدمها که بر ساحل نشسته شاد و خندانید. یک نفردر آب دارد می‌سپارد جان.»

متن کامل نامه که نسخه‌ای از آن در اختیار کمپین قرار گرفته را بخوانید:

آی آدم‌ها.
آی آدم‌ها که در ساحل نشسته شاد و خندانید.
یک نفر در آب دارد می‌سپارد جان…

وضعیت جسمانی روح‌الله مردانی، معلم محبوس در زندان اوین وخیم است.

آیا فریادرسی برای ملت صبور ما وجود دارد؟ اگر هست! چرا معلمش باید برای کوچک‌ترین و ابتدایی‌ترین خواسته قانونی‌اش، در زندان دست به اعتصاب غذا بزند؟
معلمی که شغلش میراث دار انبیاست و خودش اسوهِ فرزندانمان، اینگونه رفتار شود.

روح‌الله مردانی، دانشجو و معلم (مشاور) زندانی که به دلیل عدم توجه مسئولان به خواسته‌هایش، دست به اعتصاب غذا زده‌‌ است، پس از انتقال به بهداری زندان اوین کماکان در اعتصاب غذا و در شرایط جسمانی وخیمی به سر می‌برد.

روح الله مردانی ۲۲ اسفند ۹۷ به بهداری زندان اوین منتقل شد، ولی بدون آنکه به مراکز درمانی خارج از زندان فرستاده شود، به بند برگردانده شد.
وی در اعتراض به شرایط نامناسب زندان و عدم رسیدگی پزشکی مناسب به وضعیت جسمانیش و همچنین عدم موافقت مسئولان قضایی با آزادی مشروطش به اعتصاب غذای خود ادامه داده‌ است.

آقای مردانی از ۷۵ روز پیش اعتصاب غذایش را آغاز کرده و وضعیت معده و کلیه‌اش به شدت وخیم است و مکرر خون بالا می‌آورد و دچار کاهش شدیدِ وزن گردیده است.

روح اله مردانی به شدت نیاز به خدمات مجهز پزشکی دارد، پرُ واضح است درمان مناسب جزو حقوق قانونی هر زندانی است و بر مسئولان واجب و لازم است که شرایط مناسب درمانی را برای او فراهم سازند.

بی اعتنایی به وضعیت درمانیِ روح اله مردانی و بی توجهی به خواسته های قانونی ایشان، از دیدگاه ما به معنای زیر پا گذاشتن قانون توسط مسئولان است و بدون شک عواقب سوء عدم رسیدگی به وضعیت وی را متوجه آنها می دانیم.

«جمعی از معلمان و فعالان صنفی فرهنگیان سراسر کشور»

شایان ذکر است؛ روح الله مردانی پیش از این چندین مرتبه به دلیل وخامت وضعیت جسمی‌اش در بهداری زندان اوین بستری شد، اما این مرکز از کمترین امکانات پزشکی بی‌بهره است و “نیروهای امنیتی علیرغم تجویز پزشک فوق تخصص کبد و دستگاه گوارش بیمارستان طالقانی تهران، از فرستادن وی به بیمارستان های خارج از زندان خودداری می‌کنند”.

آقای مردانی از زمان بازداشت و پس از اتمام دوران بازجویی به بند ۴ زندان اوین منتقل شده بود و با توجه به اعتصاب غذاهای مکرر، از بند ۴ به بند ۸ زندان اوین منتقل شد.

این دانشجوی زندانی به دلیل عدم موافقت با درخواست آزادی مشروطش، پیش از این نیز از روز جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷، تا دوشنبه سوم دی‌ماه، اعتصاب غذا کرده بود و پس از موافقت مسئولان قضایی مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایش، به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

این معلم مشاور ناحیه چهارم تهران، یک بار دیگر از روز ۱۹ خردادماه ۹۷ در اعتراض به روند دادرسی و حکم ناعادلانه و قطع حقوق خود دست به اعتصاب غذا زده بود و از ۲۰ مرداد به نشانه اعتراض به عدم توجه مسئولان به خواسته‌هایش لب‌هایش را دوخته‌بود و بنا به درخواست جمعی از فعالان صنفی مدنی و دو تن از همبندانش “حمیدرضا امینی” و “محمدعلی طاهری” و با توجه به وعده قوه قضاییه و دادستانی، مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایش، چهارشنبه ۲۴ مردادماه ۹۷ به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

بنا به گزارشی که پیش‌تر در کمپین منتشر شده‌بود، وی در یک ماه اول اعتصاب غذایش، مشکلاتی مثل سرگیجه و فشار پایین و ضعف جسمی داشت و به درد کلیه و دردهای عصبی دچار می‌شد.

روح الله مردانی ۲۸ بهمن ۹۶ بازداشت و از سوی دادگاه بدوی به تحمل ۵ سال حبس به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی”و یک سال حبس به اتهام فعالیت “تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی” و “دو سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد”.

حکم ۶ سال حبس روح‌الله مردانی در دادگاه تجدیدنظر به ۲ سال کاهش یافت.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

5 × چهار =