رحمان عساکره زندانی سیاسی به زندان قوچان منتقل شد

رحمان عساکره، زندانی سیاسی اهل شهرستان رامشیر به دلیل دفاع از حقوق زندانیان و اعتراض به برخورد غیرانسانی مسئولان زندان مسجدسلیمان با زندانیان عرب به زندان قوچان منتقل‌شده است. شعبه دوم دادگاه انقلاب اهواز طی حکمی این شهروند عرب را به ۲۰ سال زندان در تبعید محکوم کرده بود. آقای عساکره علیرغم ابتلا به بیماری‌های گوارشی، کلسترول و فشارخون، ۹ سال گذشته را در زندان‌های وکیل‌آباد مشهد، زندان قوچان و زندان مسجدسلیمان در تبعید به سر برده است.

رحمان عساکره از فعالان عرب اهل شهرستان رامشیر در استان خوزستان به دلیل دفاع از حقوق زندانیان و اعتراض به برخورد غیرانسانی مسئولان زندان مسجدسلیمان با زندانیان عرب به زندان قوچان منتقل‌شده است.

رحمان عساکره، دبیر شیمی، فعال فرهنگی و از فعالان مؤسسه فرهنگی الحوار در شهرستان رامشیر  به همراه  تعدادی دیگر از اعضای این موسسه به نام‌های محمدعلی عموری نژاد، جابر البوشوکه و مختار البوشوکه در بهمن ۱۳٨۹ بازداشت شد.

شعبه دوم دادگاه انقلاب اهواز به ریاست  قاضی «سید محمدباقر موسوی» وی را به اتهام “محاربه باخدا”، “افساد فی‌الارض”، “اقدام علیه امنیت ملی” و” تبلیغ علیه نظام” به ۲۰ سال حبس تعزیری و تبعید در زندان مشهد محکوم کرد. این حکم روز دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۱ به آقای عساکره ابلاغ‌شده بود.

رحمان عساکره ۴۰ ساله، متأهل و دارای ۵ فرزند است که علیرغم درگذشت پسر ۱۶ ساله وی در زمستان ۱۳۹۱، مسئولان زندان و مقامات قضایی به او اجازه حضور در مراسم خاک‌سپاری فرزندش را ندادند.

این فعال عرب پیش از بازداشت در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته علوم اجتماعی در دانشگاه اهواز بوده و پایان‌نامه کارشناسی ارشد وی با موضوع چالش‌های موجود بر سر راه دانشجویان دوزبانه در ساختار آموزش ایران بوده است.

همچنین گزارش‌شده است که آقای عساکره پیش از بازداشت، یک کتابخانه خصوصی در منزل شخصی خود در رامشیر برپا کرده بود و کتاب‌هایی را در زمینه‌های تاریخ و فرهنگ عرب در اختیار جوانان محلی قرار می‌داد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

13 − 4 =