توضیحات محمد زمان دریاباری، وکیل دادگستری در خصوص آخرین وضعیت پرونده محمدعلی طاهری بنیانگذار «عرفان حلقه»

محمدزمان دریاباری، وکیل دادگستری، در خصوص آخرین وضعیت پرونده موکل خود محمدعلی طاهری، زندانی عقیدتی که از ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۷، به مرخصی نوروزی رفت و پس از آن در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۸، خبر آزادی او منتشر شد، توضیحاتی داده است.

آقای دریاباری یکی از وکلای مدافع محمدعلی طاهری در خصوص آخرین وضعیت پرونده موکلش به رادیو فرهنگ گفت: «در تاریخ ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۸ شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر انقلاب بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و ماده ۵۱۰ قانون آیین دادرسی کیفری، حکم به تجمیع مجازات ها و صدور حکم واحد و نقض احکام پیشین داد».

این گفت‌وشنود را بشنوید:

آقای دریاباری همچنین در مورد روند رسیدگی به پرونده محمدعلی طاهری طی سال های اخیر گفت : «پیش از این در سال ۱۳۹۰ موکل بنده آقای طاهری در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب بابت توهین به مقدسات مداخله در امور پزشکی و موارد دیگر به ۵ سال حبس محکوم شده بودند که در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر این مجازات ها قطعی شد. هم زمان پرونده افساد فی الارض برای ایشان تشکیل شد که دو بار حکم اعدام از شعبه ۲۶ دادگاه بدوی انقلاب صادر شد و هر دوبار هم در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور این حکم اعدام نقض شد و پرونده به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع شد. در آنجا نیز یک حکم ۵ سال حبس به ایشان دادند که ایراداتی قانونی به آن وارد بود. در نهایت مرجع تایید کننده آخرین حکم دادگاه تجدیدنظر انقلاب بود حکم به تجمیع احکام داد و ایشان رسما از ۳ اردیبهشت ۹۸ آزاد به حساب می آیند.»

این وکیل دادگستری در خصوص گفته های اخیر غلام حسین اسماعیلی سخنگوی جدید قوه قضاییه که در یک نشست خبریعنوان کرده بود آقای طاهری آزاد شده ولی محرومیت های اجتماعی او ادامه دارد، گفت: «محرومیت های اجتماعی در خصوص هر یک محکومینی که از زندان آزاد می شوند با رعایت شرایط قانونی وجود دارد. اما این محرومیت های اجتماعی را قانون توضیح می دهد که شامل داوطلب شدن برای انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، شورای شهر یا انتخاب شدن برای مشاغل دولتی یا شرکت های خصوصی و دولتی و … می شود که ممکن است تا دو سال به طول بینجامند.»

آقای دریاباری همینطور در مورد تهدیداتی که در شبکه های اجتماعی پس از آزادی علیه او صورت گرفته می گوید: «خوب به هر صورت موکل بنده مخالفینی دارند که بعضا با غرض ورزی تهدیدهایی را می کنند که این ها را قانون برای آن ها ضمانت اجرای کیفری مشخص کرده که شامل زندان و شلاق می شود و هیچ کس نباید شخص دیگری را تهدید کند و امیدواریم دستگاه قضایی با این گونه اشخاص قاطعانه برخورد کند».

روز ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸، شعبه اول اجرای احکام دادسرای ناحیه ۳۳ اوین، نامه آزادی «محمدعلی طاهری» را به زندان اوین ابلاغ کرد.

«محمدعلی طاهری»، بنیانگذار «عرفان حلقه» از روز سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸، در حالی “رسما” آزاد محسوب شده است که از سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۹۷ در مرخصی نوروزی به‌سر می‌بُرد.

گفتگو: «داریوش عدیم»

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

دوازده + پنج =