گزارشی از آخرین وضعیت فعالان کارگری بازداشتی در کرج

شماری از فعالان کارگری که صبح روز جمعه ۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، در پارک جهان‌نما بازداشت شده بودند، تا ساعات پایانی روز گذشته آزاد شدند و آزادی ۴ تن دیگر نیز با سپردن قرار کفالت ده میلیون تومانی صورت خواهد گرفت.

به گزارش گذار، صبح روز جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸، علیرضا ثقفی، هاله صفرزاده، پروین محمدی، واله زمانی، سعید ترابیان، فواد فتحی، مصطفی شوکت، امیر عباسی، صفیار قربانی و بلال قزیانی، فعالان کارگری بودند که در پارک جهان‌نمای کرج بازداشت شدند، از میان این فعالان کارگری، پروین محمدی، واله زمانی، علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شده‌ و کماکان در بازداشت به‌سر می‌برند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران به نقل از محمدعلی جداری فروغی، وکیل مدافع «پروین محمدی» یکی از بازداشتی‌ها نوشته‌است: «ساعت شش عصر ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، آخر وقت اداری امروز پس از بررسی پرونده پروین محمدی فعال صنفی و کارگری و سه نفر بازداشتی دیگر پارک جهان نما در دادسرای عمومی و انقلاب کرج گفته شد پروین محمدی و باقیمانده بازداشتی‌ها با قرار کفالت یکصد میلیون ریالی آزاد خواهند شد.»

هر ساله و در آستانه روز جهانی کارگر فشار نهادهای اطلاعاتی بر فعالان کارگری افزایش می‌یابد و نیروهای امنیتی سعی می‌کنند با احضار یا بازداشت برخی فعالان در این روزها از راه‌پیمایی یا اعتراضات احتمالی آن‌ها ممانعت کنند.

از جمله می‌توان به احضار سه فعال کارگری طی روزهای اخیر در ارومیه و سنندج در آستانه‌ی روز جهانی کارگر اشاره‌کرد.

مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، گزارش داده‌بود که روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، “احمد تقی‌زاده” فعال کارگری ساکن ارومیه از سوی اداره‌ی اطلاعات این شهرستان احضار شده و در ارتباط با فعالیتهایش جهت احقاق حقوق کارگران واحدهای صنعتی ارومیه مورد بازجویی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت‌ماه، دو فعال کارگری به نامهای “غالب حسینی” و “مظفر صالح‌نیا” از سوی سپاه پاسداران در شهرستان سنندج احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفتند.

احضار این افراد در آستانه‌ی روز جهانی کارگر صورت گرفته و به آنها اعلام شده که هیچگونه مجوزی برای تجمعات کارگری صادر نشده و در صورت تجمع، با آنها برخورد خواهد شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سه × چهار =