اعزام سپیده قلیان به دادسرای اوین جهت اخذ آخرین دفاعیات

سپیده قلیان، فعال مدنی محبوس دربند زنان زندان اوین که دی‌ماه سال گذشته از سوی نیروهای امنیتی بازداشت‌شده بود، برای اخذ آخرین دفاعیات به دادسرا اعزام شد. این فعال مدنی پیش‌تر در ۲۷ آبان ماه ۹۷ در ارتباط با اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه در اهواز بازداشت و در آذر ماه با تأمین وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت آزادشده بود.

روز سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸، سپیده قلیان جهت ارائه‌ی آخرین دفاعیات خود از بندزنان زندان اوین به دادسرا اوین اعزام‌شده است.

به گزارش کانال تلگرامی ندای زنان ایران، در این جلسه بازپرسی ۴ اتهام ازجمله فعالیت تبلیغی علیه نظام، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، همکاری با گروهای معاند و اخلال در نظم عمومی به خانم قلیان تفهیم شد.

به خانم قلیان گفته شده که پرونده‌ ایشان تعیین شعبه شده و به دادگاه ارسال خواهد شد.

سپیده قلیان فعال مدنی و  اسماعیل بخشی، فعال کارگری و از کارگران نیشکر هفت‌تپه روز یک‌شنبه ۳۰ دی‌ماه ۹۷ بازداشت شدند.

بازداشت سپیده قلیان و اسماعیل بخشی، پس از آن صورت گرفت که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در مستندی با عنوان «طراحی سوخته»، اعترافات اجباری اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و جمعی از فعالان مدنی را پخش کرده است.

این دو تاکید کرده‌اند که در دوران بازداشت شکنجه شده و اعترافات منتشر شده در مستند «طراحی سوخته» تحت آن شکنجه‌ها صورت گرفته است.

روز یک‌شنبه ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، سپیده قلیان از زندان سپیدار اهواز و اسماعیل بخشی از زندان شیبان به زندان اوین در تهران منتقل شدند. گفته می‌شود این انتقال به دلیل برگزاری جلسه بازپرسی آنها در دادسرای اوین صورت گرفته‌است.

خانم قلیان پیش تر در ۲۷ آبان‌ماه ۹۷ در ارتباط با اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه در اهواز بازداشت‌شده‌ و به در انفرادی اطلاعات سپاه جهت اخذ اعترافات اجباری منتقل شد.

در آن زمان گزارش شده بود خانم قلیان  تحت  “شکنجه روحی و جسمی” از سوی بازجوهای امنیتی قرار داشته و از حق داشتن وکیل محروم و تماس با خانواده نیز محروم بوده است.

ظهر روزسه‌شنبه ۲۷ آذرماه ۹۷، سپیده قلیان با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

اعتراضات کارگران هفت‌تپه از ۱۴ آبان‌ماه شدت گرفت و در طول این مدت شماری زیادی از فعالان کارگری و مدنی بازداشت یا احضار شده‌اند.

مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در سال ۱۳۹۴ به دو شرکت خصوصی «زئوس» و «آریاک» واگذار شد و از زمان واگذاری این مجتمع کارگران بیش از ۳۰۰ بار تجمع و اعتصاب کردند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هفت + هجده =