مسعود کاظمی روزنامه‌نگار بازداشت شد

مسعود کاظمی، خبرنگار سابق روزنامه شرق که برای شرکت در جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده‌اش به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران مراجعه کرده بود، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

به گزارش گذار، روز چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ مسعود کاظمی، خبرنگار سابق روزنامه‌ شرق که ۲۰ آبان‌ماه ۹۷، با قرار کفالت یک‌صد میلیون تومانی از زندان آزاد شده‌بود، در پی حضور در جلسه رسیدگی به پرونده‌اش در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با عنوانین اتهامی جدیدی روبه‌رو شده و “قرار کفالت او، به وثیقه ۱ میلیارد تومانی افزایش یافت که در نتیجه آن بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.”

علی مجتهدزاده وکیل مدافع این خبرنگار در توییتر به شرح آنچه در جلسه امروز دادگاه گذشته پرداخته‌است.

او در توییتر نوشته‌است: «در جلسه رسیدگی به اتهامات مسعود کاظمی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب قرار کفالت صدمیلیونی به وثیقه یک میلیاردی افزایش پیدا کرد نتیجتا ایشان بازداشت و به اوین اعزام شد و عناوین اتهام جدیدی که در دادسرا مطرح نشده بود در دادگاه تفهیم شد!»

این وکیل دادگستری همچنین رفتار قاضی پرونده را مناسب ندانسته و می‌گوید که قاضی در طول رسیدگی به پرونده مدام موکلش را نفرین می‌‌کرده‌است: «رفتاری که از جناب آقای مقیسه شاهد بودیم به‌هیچ عنوان در شأن یک قاضی آن‌هم روحانی نبود ایشان مکررا مسعود کاظمی را در جلسه رسیدگی نفرین میکرد رفتار عجیبی که در مخیله حقیر هم نمی گنجید قطعا جناب آقای رئیسی در خصوص چنین رفتارهای قضات در دنیا و آخرت مسئولند.»

مجتهدزاده گفته که به زودی نامه‌ای سرگشاده در خصوص آنچه در دادگاه اتفاق افتاده را منتشر خواهد کرد: «جناب آقای رئیسی قطعا میدانید که لازمه عدالت پایبندی به اصل بیطرفی از سوی قاضی است وقتی در تمام زمان جلسه رسیدگی جناب مقیسه مشغول نفرین کردن مسعود کاظمی است باید منتظر صدور رای عادلانه هم باشیم !؟بزودی آنچه که در دادگاه اتفاق افتادرا به موجب نامه سرگشاده بعرض خواهم رساند.»

مسعود کاظمی که سابقه خبرنگاری در روزنامه‌های شرق، قانون و سردبیری ماهنامه صدای پارسی را در کارنامه خود دارد، پیش از این در روز ۱۴ آبان ۱۳۹۷، از سوی ماموران امنیتی بازداشت و روز یکشنبه ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۷، با قرار کفالت آزاد شده‌بود.

شیما تدریسی از نزدیکان این روزنامه‌نگار پیش‌تر در صفحه توئیتر خود از بازداشت مسعودکاظمی خبر داده و نوشته‌بود: «به گفته همسایه‌ها امروز قبل از ظهر چند نفر با ورود به خانه ما مسعود را با خود برده‌اند. از نهاد بازداشت کننده و علت بازداشت بی‌خبریم و لپ‌تاپ‌ها و هارد و فلش برخی وسایل را برده‌اند.»

مسعود کاظمی قبل از آن بازداشتش در صفحه توئیتر خود درباره فسادهای رخ داده در وزارت صنعت، معدن و تجارت مطالبی نوشته بود. او همچنین سوال‌هایی از حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، درباره قتل‌های زنجیره‌ای پرسیده بود.

ایران، یکی از ۵ زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران است و کماکان در قعر جدول رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ها در جهان قرار دارد.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۷ گزارش‌گران بدون مرز در رده ١۶۵ قرار داشت.

همچنین ایران در رده‌بندی جهانی در سال ۲۰۱۸ در رتبه ۱۶۴ رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها قرار گرفته‌بود و براساس ویرایش ۲۰۱۹ این رده‌بندی، ایران در بین ۱۸۰ کشور با ۶ رتبه کمتر نسبت به سال قبل (۲۰۱۸) به رده ۱۷۰ تنزل کرده‌است.

بر اساس گزارش نسخه ۲۰۱۹ گزارش‌گران بدون‌مرز، جمهوری اسلامی ایران همچنان یکی از بزرگترین‌زندان‌های پر از روزنامه‌نگار در جهان برای فعالان رسانه‌ای است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

4 × 5 =