کمپین اعتراضى عفو بین‌الملل در خصوص حجاب اجباری زنان در ایران

عفو بین‌الملل،‌ با اشاره به قوانین حجاب اجباری و‌ وضعیت فعالان زندانی حوزه حقوق زنان در ایران، کمپینی را راه‌اندازی و درخواست کرده که مردم با هشتگ «نه به حجاب اجباری» برای دفاع از حقوق میلیون‌ها زن ایرانی یک توییت را بازنشر کنند.

در متن این توییت آمده است: «قانون حجاب اجباری در ایران تبعیض علیه زنان است و بدن آن‌ها را کنترل می‌کند. زنان باید حق انتخاب آن‌چه را که می‌خواهند بپوشند داشته باشند، بدون اینکه با بازداشت، شکنجه و زندان مواجه شوند.»

این توییت با مخاطب قرار دادن حساب توییتری علی‌ خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، اعلام می‌کند که «من با زنان ایرانی اعلام همبستگی می‌کنم.»

این سازمان در گزارش مشروحی که روز سه‌شنبه هفتم خرداد ۹۸ منتشر کرده، به تاثیر قوانین حجاب اجباری بر زندگی روزمره زنان و دختران اشاره کرده است.

در قسمتی از این گزارش آمده است که اگر می‌خواهید به عنوان یک زن در ایران به دانشگاه بروید، با دوستانتان بیرون بروید، یا سوار مترو و اتوبوس شوید، «پیش از اینکه بخواهید پای خود را از منزل بیرون بگذارید، باید مکث کرده و چک کنید که موهایتان با روسری پوشانده شده و بازو و پاهایتان نیز کاملا پوشیده است».

گزارش عفوبین‌الملل داستان روزانه زندگی میلیون‌ها زن ایرانی را نه یک «داستان تخیلی از ناکجاآباد»، بلکه واقعیت زندگی آن‌ها خوانده است.

عفو بین‌الملل گفته است که نظارت و سخت‌گیری بر پوشش زنان ایرانی را ‌تنها محدود به دولت نیست بلکه نیروهاى افراطى غیر رسمى هم احساس می‌کنند وظیفه دارند زنان را “ارشاد” کرده و “ارزش‌های جمهوری اسلامی” را پیاده کنند.

در این گزارش به نام‌هایی همچون نسرین‌ ستوده،‌ فعال حقوق زنان و وکیل،‌ یاسمن آریانی و مادرش منیره عرب‌شاهی، و مژگان کشاورز که در روز جهانی زن بازداشت شدند، اشاره شده است. همچنین حکم زندان ویدا موحد به خاطر اعتراض صلح‌آمیز به حجاب اجباری،‌ بازداشت رضا خندان و فرهاد میثمی نیز در این گزارش بررسی شده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پنج × 3 =