نامه وکیل مدافع مسعود کاظمی روزنامه‌نگار زندانی به رییس قوه قضاییه

علی مجتهدزاده، وکیل مدافع مسعود کاظمی، خبرنگار سابق روزنامه‌ شرق که در بازداشت به‌سر می‌برد، می‌گوید: «موکلش از زندان تماس گرفته و گفته که قاضی حکم او را صادر کرده و منتظر لایحه دفاعی وکیل است، در حالی که لایحه دفاعی پس از صدور حکم دیگر معنا ندارد».

وکیل آقای کاظمی، روز سه‌شنبه ۷ خردادماه ۹۸ به ایرنا گفته‌: «شرحی از جلسه دادگاه را برای ریاست قوه قضائیه فرستاده است».

علی مجتهدزاده گفت: «لایحه‌ای را به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ارایه کردم که در این لایحه دفاعی انجام ندادم و فقط از باب احترام به شأن دستگاه قضایی و ساحت دادگاه اعتراض خود را در خصوص خروج قاضی پرونده از بی طرفی اعلام کردم».

این وکیل دادگستری افزود: «اتهامات اولیه موکل، نشر اکاذیب و توهین بود اما در جلسه اول رسیدگی به پرونده، قاضی اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی را به موکلم تفهیم کرد».

مجتهدزاده افزود: «از دیگر نکات در رسیدگی به این پرونده این است که روز یکشنبه هفته جاری، موکل با بنده تماس گرفت و گفت قاضی اعلام کرده حکم را صادر کرده و منتظر لایحه دفاعی وکیل است در حالی که لایحه دفاعی پس از صدور حکم دیگر معنا ندارد».

وی ادامه داد: «شرح آنچه در جلسه اول رسیدگی گذشت را به صورت مکتوب به ریاست قوه قضاییه اعلام کردیم و منتظر اتخاذ تصمیم از ناحیه ایشان هستیم».

با این وجود جزییات صدور حکم و میزان محکومیت مسعود کاظمی اعلام نشده‌است.

مسعود کاظمی، خبرنگار سابق روزنامه‌ شرق که ۲۰ آبان‌ماه ۹۷ از زندان آزاد شده‌بود، در پی حضور در جلسه رسیدگی به پرونده‌اش در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با عنوانین اتهامی جدیدی روبه‌رو شد. قرار کفالت او از ۱۰۰ میلیون تومان به وثیقه ۱ میلیاردی افزایش یافت که در نتیجه آن روز چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

مسعود کاظمی که سابقه خبرنگاری در روزنامه‌های شرق، قانون و سردبیری ماهنامه صدای پارسی را در کارنامه خود دارد، پیش از این در روز ۱۴ آبان ۱۳۹۷، از سوی ماموران امنیتی بازداشت و روز یکشنبه ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۷، با قرار کفالت آزاد شده‌بود.

شیما تدریسی از نزدیکان این روزنامه‌نگار پیش‌تر در صفحه توئیتر خود از بازداشت مسعودکاظمی خبر داده و نوشته‌بود: «به گفته همسایه‌ها چند نفر با ورود به خانه ما مسعود را با خود برده‌اند. از نهاد بازداشت کننده و علت بازداشت بی‌خبریم و لپ‌تاپ‌ها و هارد و فلش برخی وسایل را برده‌اند.»

مسعود کاظمی قبل از آن بازداشتش در صفحه توئیتر خود درباره فسادهای رخ داده در وزارت صنعت، معدن و تجارت مطالبی نوشته بود. او همچنین سوال‌هایی از حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، درباره قتل‌های زنجیره‌ای پرسیده بود.

ایران، یکی از ۵ زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران است و کماکان در قعر جدول رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ها در جهان قرار دارد.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۷ گزارش‌گران بدون مرز در رده ١۶۵ قرار داشت.

همچنین ایران در رده‌بندی جهانی در سال ۲۰۱۸ در رتبه ۱۶۴ رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها قرار گرفته‌بود و بر اساس ویرایش ۲۰۱۹ این رده‌بندی، ایران در بین ۱۸۰ کشور با ۶ رتبه کمتر نسبت به سال قبل (۲۰۱۸) به رده ۱۷۰ تنزل کرده‌است.

بر اساس گزارش نسخه ۲۰۱۹ گزارش‌گران بدون‌مرز، جمهوری اسلامی ایران همچنان یکی از بزرگترین‌ زندان‌های پر از روزنامه‌نگار در جهان برای فعالان رسانه‌ای است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار × 2 =