اعدام مخفیانه یک زندانی در زندان زنجان

یک زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود، به‌صورت مخفیانه و در سکوت خبری، در زندان مرکزی زنجان اعدام شد.

سازمان حقوق بشر ایران، گزارش داده که هویت این مرد «سیدصمد عنایتی» ۳۱ ساله و اهل بیجار احراز شده و روز سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۹۸، در زندان مرکزی زنجان، به صورت مخفیانه اعدام شده‌است.

این زندانی که پیش از بازداشت، در سال ۱۳۹۳ به لوله‌کشی ساختمان اشتغال داشت، در دادگاه بر سر اختلافات مالی مرتکب قتل شده‌بود.

یکی از نزدیکان وی در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «یک معمار اهل زنجان با او صحبت کرده بود که ساختمانی تازه ساخت را به او دهد تا لوله کشی کل این ساختمان را خودش انجام دهد. او ظرف یک ماه این ساختمان را تحویل معمار داد ولی مالک ساختمان چندین نفر بود و صمد مدت‌ها به دنبال حقش دوید، اما کسی حاضر نشد دستمزد او را پرداخت کند. تا اینکه با معمار صحبت می کند و او هم می گوید به من مربوط نیست، از مالکان ساختمان حقت را بگیر. سر همین به دنبال مشاجره لفظی با هم گلاویز می‌شوند. متاسفانه سید صمد معمار را به قتل می رساند. او گفته بود که قتل عمدی نبوده و فقط خواستم او را بترسانم تا اینکه به پولم برسم، که نشد».

اعدام این زندانی با وجود گذشت یک ماه از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده و جزء اعدام‌های مخفیانه تلقی می‌شود.

اعدام‌های اعلان نشده اکثریت اعدام‌ها در ایران را تشکیل می‌دهند و این درحالی است که طبق ماده ۲۱ آئین نامه نحوه اجرای احکام اعدام، رجم، صلب، قطع یا نقض عضو باید «خبر اجرای حکم با ذکر نوع جرم و خلاصه رای دادگاه در روزنامه‌ها منتشر» گردد.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۱۸ میلادی، دست‌کم ۲۷۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند که از این تعداد دست‌کم ۱۸۸ نفر با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش شده این سال، یعنی ۱۸۰ مورد از سوی مقامات اعلام نشده‌اند.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهارده − دوازده =