وخامت حال نرگس محمدی در پی محرومیت دارویی

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین که در بیمارستان بستری شده بود، و پس از جراحی رحم، بدون تکمیل روند درمان و نقاهت و علیرغم هشدار پزشکان به زندان منتقل شده بود، دچار عفونت شده است.

به گزارش گذار، روز یک‌شنبه ۱۲ خردادماه، تقی رحمانی همسر نرگس محمدی، در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که نرگس محمدی بعد از عمل جراحی رحم دچار عفونت شده و تا کنون داروی آنتی‌بیوتیک به او داده نشده است.

او در ادامه نوشته است که «نرگس محمدی به تشخیص درخواست پزشکان برای مداوا به یک ماه مرخصی نیاز داشت که (اما) به زندان باز گردانده شد.»

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و روزنامه‌نگار محبوس در بند زنان زندان اوین که سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸، برای انجام عمل جراحی هیسترکتومی (خارج کردن رحم)، «تحت الحفظ» به بیمارستان منتقل شده‌بود، روز یک‌شنبه ۵ خردادماه ۱۳۹۸، با فشار مقامات قضایی، بدون طی کردن مراحل درمانی به زندان بازگردانده شد.

تقی رحمانی همسر این زندانی در صفحه فیس‌بوک خود نوشته‌است: « نرگس محمدی به تصریح پزشکان معالج به مراقبت نیاز داشت. روند مداوا او به نقطه مناسبی نرسیده بود. مقامات قضائی و امنیتی مسول سلامتی او هستند».

آقای رحمانی همچنین اضافه کرده‌است که فشارها برای بازگرداندن همسرش به زندان از ۳ روز پیش آغاز شده بود.

تقی رحمانی، پیش‌تر در خصوص انتقال همسرش به بیمارستان گفته‌بود: «نرگس محمدی که از سال گذشته طبق نظر پزشکان متخصص ریه و زنان میبایست تحت عمل جراحی هیسترکتومی(خارج کردن رحم) قرار می‌گرفت و خانواده و وکلا درخواست مرخصی استعلاجی جهت انجام عمل جراحی را داده بودند، تحت الحفظ به بیمارستان منتقل شد».

آقای رحمانی در رابطه مخالفت دادستانی با مرخصی همسرش در ادامه این یادداشت نوشته‌بود: «بعد عمل رحم او باید تحت مراقبت ویژه قرار بگیرد. از این روی مرخصی استعلاجی برای وی ضروری است.
مداوا باید برای موثر شدن در شرایط مناسب انجام بگیرید.مخالفت دادستان با مرخصی استعلاجی به روند درمان وی اسیب می رساند.تا کنون در تمام مدت زندان با وجود بیماری نرگس محمدی یکبار مرخصی ۳ روزه آمده است».

محمود بهزادی‌راد وکیل مدافع خانم محمدی پیش‌تر و در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا از بیماری موکش و نیاز فوری به بستری شدن در بیمارستان و عمل جراحی برای برداشتن رحم و تومور ریه ایشان خبر داده بود.

سازمان عفو بین‌الملل در روز یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ برابر با سالروز تولد این زندانی محبوس در بند زنان زندان اوین، از مقامات ایرانی خواسته‌است که او را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.

خانم محمدی ۴۷ ساله  که دور از دو فرزندش در زندان اوین دوران محکومیت خود را سپری می کند روز  ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ در منزل شخصی‌اش در تهران بازداشت شد و از آن زمان در زندان به‌سر می‌برد.

خانم محمدی، برنده جایزه ساخاروف، در اردیبهشت ۱۳۹۵، توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۶ سال زندان محکوم شد که ۱۰ سال از آن به دلیل فعالیت او در کمپین گام به گام تا لغو مجازات اعدام (لگام) بوده است. دادگاه همکاری او با این کمپین مسالمت آمیز را مصداق اتهام «تشکیل جمعیت با هدف برهم زدن امنیت کشور» اعلام کرد. نرگس محمدی گفته بود که در جلسه محاکمه، قاضی برخوردی خصومت‌آمیز و مغرضانه‌ نسبت به وی داشته و به طرزی بی‌پرده و آشکارا از اتهامات وارده به او از سوی مقامات وزارت اطلاعات دفاع ‌کرده است. او همچنین اظهار داشته که قاضی او را به واسطه فعالیت‌هایش علیه مجازات اعدام، به تلاش برای تغییر احکام الهی متهم کرده است.

همچنین ۶ سال دیگر از محکومیت خانم محمدی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» بوده است که اساس اتهامات نیز فعالیت‌های مسالمت آمیز حقوق بشری وی بوده است.

شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم ۱۶ سال زندان نرگس محمدی را در مهرماه ۱۳۹۵ تأیید کرد، درخواست اعاده دادرسی وی در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ توسط دیوان عالی کشور رد شد.

بنا بر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی باید ١٠ سال از دوران محکومیت خانم محمدی قابل اجرا است.

به گفته محمود بهزادی‌راد، وکیل این روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر؛ «نرگس محمدی»، ۶ سال و هشت ماه از ۱۰ سال محکومیت خود را گذرانده و مشمول آزادی مشروط است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار × 4 =