کشته شدن یک فعال مدنی اهل مهاباد با شلیک گلوله افراد ناشناس

اسماعیل بوکانی، فعال مدنی اهل مهاباد، به ضرب گلوله افراد ناشناس به قتل رسید.

به گزارش گذار، روز دو‌شنبه ۲۰ خردادماه سال ۱۳۹۸، اسماعیل بوکانی، فعال مدنی و صاحب کتابفروشی پژوهش در مهاباد، با شلیک گلوگه کلت از سوی افراد ناشناس در کتابفروشی خود کشته شد.

این فعال مدنی که در شبکه‌های اجتماعی، مطالب انتقادی منتشر می‌کرد، پیش‌تر نیز چندین بار به دلیل فعالیت‌هایش بازداشت شده بود.

او همچنین در سال۱۳۹۶ از سوی دادگاه انقلاب مهاباد بە اتهام «همکاری با یکی از احزاب کُرد» بە تحمل «یک سال و یک روز حبس تعزیری» محکوم شد و در ۱۳ آبان همان سال برای تحمل دوره محکومیت به زندان مهاباد منتقل شد.

اسماعیل بوکانی پس از پیگیری‌های وکیلش پس از «تقلیل حکم و احتساب زمان بازداشت موقت» با پایان دوره محکومیت خود در دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶ از زندان مهاباد آزاد شد و تا ظهر دوشنبه که به ضرب گلوله کلت کشته شد  به اداره کتافروشی خود به نام «پژوهش» واقع در خیابان صلاح الدین ایوبی غربی مهاباد  مشغول بود.

اینترنشنال نیز در این خصوص گزارش کرد؛ ساعاتی پس از آنکه اسماعیل بوکانی، فعال مدنی، به ضرب گلوله در مغازه کتابفروشی خود در مهاباد کشته شد، فرمانده نیروی انتظامی این شهر از بازداشت عامل قتل وی در «یکی از مرزهای کشور» خبر داد و گفت که این قتل «به دلیل اختلاف شخصی» انجام شده و ضارب برای تحقیقات بیشتر در حال انتقال به مهاباد است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

4 × 5 =