نزار زکا زندانی لبنانی پس از آزادی، تهران را به مقصد بیروت ترک کرد

خبرگزاری رویترز اعلام کرد نزار زکا، زندانی لبنانی، روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد (۱۱ ژوئن) تهران را به مقصد بیروت ترک کرد. پیشتر غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه خبر آزادی قریب الوقوع نزار زکا را اعلام کرده بود.

خبرگزاری ایلنا به نقل از نشست خبری اسماعیلی به تلاش‌های میشل عون، رئیس جمهوری لبنان برای آزادی نزار زکا اشاره کرده است. این در حالی است که منابع لبنانی تاکید کرده بودند که حسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان نیز برای آزادی نزار زکا پا در میانی کرده است.

سخنگوی قوه قضاییه تلاش‌های حسن نصرالله برای آزادی نزار زکا را تایید کرده است. ایلنا به نقل از اسماعیلی نوشته است: «حزب الله لبنان هم موافقت با این درخواست را برای کشورشان مفید دانستند که همین مساله موجب شد درخواست آزادی مشروط زندانی بررسی شود. ما تقاضای فرد را داشتیم که زندان هم تایید کرد که در مدت محکومیت حسن رفتار داشته و دادگاه ما امروز ایشان را تحویل نمایندگان کشور لبنان خواهد داد.»

گمانه‌زنی بر سر مبادله زندانیان

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، “ایرنا” با انتشار گزارشی با عنوان “متن و حاشیه آزادی نزار زکا” به گمانه‌زنی‌ها پیرامون پیشنهاد اخیر محمدجواد ظریف درباره مبادله زندانیان اشاره کرده است.

اخبار مربوط به گفت‌وگوی بین میشل عون، رئیس جمهوری لبنان با همتای ایرانی خود، حسن روحانی نه تنها درمنابع لبنانی بازتاب یافته است، بلکه در اخبار و گزارش‌های خبرگزاری‌های داخلی نیز منتشر شده است. این در حالی است که خبرگزاری دانشجویان ایران “ایسنا” از بی اطلاعی محمدجواد ظریف درباره آزادی نزار زکا سخن گفته است.

“ایرنا” درباره گمانه‌زنی‌ها پیرامون مبادله زندانیان نوشته است: «محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، اخیراً موضوع مبادله زندانیان خارجی در ایران با ایرانیانی که در خارج از کشور و خصوصاً کشورهای غربی زندانی هستند را مطرح کرده است. حالا نزار زکا در آستانه آزادی قرار دارد و برخی در فضای مجازی یا در رسانه‌ها گمانه‌زنی کرده‌اند که آزادی زکا در قالب مبادله زندانیان صورت می‌گیرد.»

همین خبرگزاری به نقل از روزنامه “صبح نو” آزادی نزار زکا را عمدتا ناشی از تلاش حسن نصرالله می‌داند. نزار زکا، شهروند لبنانی است که در روز ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ به هنگام خروج از ایران در فرودگاه بازداشت شد. این چهارمین سفر نزار زکا به ایران بوده است.

نزار زکا با دعوت شهین‌دخت ملاوردی برای شرکت در همایشی درباره “نقش زنان در توسعه پایدار” به ایران آمده بود که به هنگام خروج از کشور دستگیر شد.

عباس ابراهیم، مدیر اداره امنیت عمومی لبنان به قصد بازگرداندن نزار زکا به ایران سفر کرده است.

منبع: «دویچه‌وله»

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار × دو =