تداوم بازداشت ناهید شقاقی فعال حقوق زنان

کاوه شقاقی، برادر ناهید شقاقی مدافع حقوق زنان و از اعضای بازداشت شده «ندای زنان ایران»، از تداوم بازداشت این فعال حقوق زنان خبر داده و گفت علیرغم اتمام مراحل بازجویی، دادسرا کماکان از آزادی وی جلوگیری می‌کند.

به گزارش گذار، روز جاری، شنبه ۲۵ خردادماه ۱۳۹۸، همزمان با سی‌ودومین روز از بازداشت ناهید شقاقی از اعضای فعال «ندای زنان ایران»  خانواده وی در مراجعه به دادسرای اوین، پاسخ مشخصی از مسئولان دریافت نکردند.

کاوه شقاقی برادر ناهید شقاقی در صفحه اینستاگرام خود در این خصوص نوشت:

“بازداشت ناهید شقاقی وارد دومین ماه شد!

امروز به اتفاق مادر جهت سپردن وثیقه یا کفالت به دادسرای اوین مراجعه کردیم چرا که ناهید در آخرین ملاقات گفته بود که بازجوهایش عنوان کرده اند که به خانواده اطلاع داده شده که ضمن آوردن وثیقه ، پیگیر آزادیش باشند ولی متاسفانه بازپرس پرونده ضمن انکار خبر همچون دفعات گذشته ، تقاضای ما را بی جواب گذاشته و قبول وثیقه را موکول به اتمام بازجویی و تماس از جانب خود نمود!”

این در حالی است که؛ وضعیت جسمانی ناهید شقاقی مدافع حقوق زنان و از اعضای «ندای زنان ایران» محبوس در بند ۲۰۹ زندان اوین به‌دلیل سابقه بیماری از ناحیه ستون فقرات و بازجویی‌های طولانی مدت نامناسب گزارش شده است.

کاوه شقاقی برادر ناهید شقاقی پیش‌تر طی یادداشتی درصفحه شخصی خود در اینستاگرام  با اعلام  این خبر نوشته بود: «خواهرم ناهید شقاقی پس از گذشت دو هفته از بازداشت همچنان در بلاتکلیفی بسر می برد و مسئولان زندان پاسخگوی مراجعات مکرر خانواده نیستند و این در حالیست که ناهید دارای سابقه آسیب دیدگی در ناحیه ستون فقرات است و در تماس آخرش از زندان از درد شدید در محل مهره ها و دنبالچه بعلت نشستن طولانی در طی بازجویی‌ها شکایت داشت».

مأموران وزارت اطلاعات صبح روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ناهید شقاقی، مدافع حقوق زنان و عضو «ندای زنان ایران» را در منزل شخصی‌اش بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کردند.

سارا شقاقی مادر ناهید شقاقی، در ویدئویی که پیش‌تر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد گفته بود: «دختر من چه جرمی مرتکب شده که او را برده‌اند، به جز اینکه به سیل‌زده‌ها و زلزله‌زده‌ها و بی‌سوادها کمک کرده».

. مادر ناهید شقاقی از همه نهادهای حقوق بشری و رسانه‌ها خواسته بود که صدای او و مادرانی شبیه او باشند.

اکرم نصیریان، یکی دیگر از اعضای «ندای زنان ایران» روز دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، توسط مأموران امنیتی در خیابان بازداشت و به زندان اوین منتقل شده‌بود.

خانم نصیریان، از فعالان حقوق زنان پس از بازداشت به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین منتقل شده‌ و در طول مدت بازجویی اتهامات “تشویش اذهان عمومی و تشویق به بی‌حجابی” به وی، تفهیم شده‌بود.

این فعال حقوق زنان روز یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸، با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی، به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین، آزاد شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

1 × دو =