ممانعت مسئولان زندان از اعزام آرش صادقی به بیمارستان

آرش صادقی، زندانی سیاسی، در وضعیت جسمانی وخیمی به‌سر می‌برد و مسئولان زندان رجایی‌شهر کرج کماکان با اعزام او به بیمارستان مخالفت می‌کنند.

علی‌رغم آنکه دادستانی مجوزهای لازم برای اعزام آرش صادقی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج به بیمارستان را صادر کرده‌است، اما مسئولان زندان می‌گویند که برگه‌ای به دست ما نرسیده و از انتقال او به بیمارستان جلوگیری می‌کنند.

آرش صادقی، به دلیل ابتلا به نوعی سرطان بدخیم به نام “کندروسارکم” پس از کارشکنی‌های بسیار در نهایت، در شهریور ۹۷ مورد عمل جراحی قرار گرفت. (“کندروسارکوما” یکی از شایع ترین تومور اولیه بدخیم استخوانی در سنین نسبتا جوانی است که در آن سلول‌های بدخیم غضروف ساز تولید تومور می کنند).

یک منبع مطلع در این خصوص به کمپین گفت: «پزشک معالج وی، آن زمان، موقع عمل جراحی، در دست او پروتزی کار گذاشت، ولی در حین عمل بعضی از عصب‌های دست او بریده شد و بعد هم بدون طی‌شدن روند درمان، شتاب‌زده به زندان بازگردانده شد. پس از آن مقامات قضایی وعده دادند که او را دوباره به بیمارستان منتقل خواهند کرد تا ادامه درمانش را طی کند و اسکن استخوان و رادیولوژی انجام شود».

این منبع که خواست نامش فاش نشود، افزود: «طی این مدت نزدیکان آقای صادقی مدام پیگیر وضعیت او هستند، به آن ها گفته شد که تیرماه به بیمارستان منتقل خواهد شد. دادستانی تهران در پاسخ به این پیگیری‌ها می‌گوید که برگه اعزام به بیمارستان را امضا کرده و برای زندان رجایی‌شهر فرستاده، اما از طرف دیگر زندان می‌گوید که هیچ برگه‌ای به دست ما نرسیده».

این در حالی‌است که آرش صادقی در کنار نیاز به داروهای دیگر، به مصرف ویتامین‌های مختلف هم نیازمند است که همین هم در اختیار او قرار نمی‌گیرد: «ظاهرا ورود ویتامین به زندان رجایی‌شهر از وارد کردن مواد مخدر که آنجا به وفور یافت می‌شود، سختت‌تر است و غلامرضا ضیائی مسئول زندان ورود هر نوع ویتامین را ممنوع کرده‌است».

در صورت تداوم عدم رسیدگی به وضعیت جسمانی آرش صادقی، به زودی بیماری‌اش عود می‌کند و دستش کاملا از کار می‌افتد: «اکنون هم آرش دستش را نمی‌تواند حرکت دهد. خانواده و نزدیکانش به شدت نگران وضع او هستند، قبل‌تر به آن‌ها وعده داده‌ شده‌بود که تیرماه به بیمارستان منتقلش خواهند کرد و اکنون گفته‌اند شهریور‌ماه. معلوم نیست آن زمان هم به وعده خود عمل کنند یا خیر و اگر تا آن موقع، هر اتفاقی برای او بیفتد مسئولش کیست».

پیش‌تر گزارش‌شده‌بود؛ آقای صادقی به دلیل اعتصاب غذای طولانی مدت، مصرف بیش‌ازحد داروهای آنتی‌بیوتیک، به علت بیماری و عدم رسیدگی مناسب پس از تخلیه تومور، از بیماری‌های زخم معده، کولیت اولسروز (التهابی روده) و آریتمی قلبی (ضربان نامنظم قلب) رنج می‌برد.

درمان این زندانی به ‌دلیل شتاب زدگی مسئولین زندان برای بازگرداندن وی پس از عمل جراحی نیمه تمام مانده و باعث شده که دست او به مرور دچار عفونت و تورم شود.

یک منبع آگاه در این رابطه گفته‌بود: «مصرف بیش‌ازحد آنتی‌بیوتیک کمک کرده که کبودی دست آرش کمتر شود اما مصرف طولانی‌مدت این دارو عوارض زیادی برای وی به همراه خواهد داشت. اگر روند درمان به درستی طی شود، مصرف این دارو نیز در آینده قطع می‌شود. به گفته پزشک زندان، آرش نیاز مجدد به اسکن و آزمایش دارد تا اطمینان حاصل شود که روند درمانی مثبت بوده و خطر بیماری دوباره وی را تهدید نمی‌کند».

عفو بین‌الملل پیش از این نسبت به وضعیت آقای صادقی گفته‌بود: «مقامات ایرانى به طور عامدانه آرش صادقی را از مراقبت‌هاى پزشکى محروم کرده‌اند و به این ترتیب درد و عذاب او را افزایش داده و ظلم ناشى از حکم به غایت ناعادلانه او را دو چندان کرده‌اند.»

آقای صادقی فعال حقوق بشر  در اواخر تیرماه سال گذشته جهت رسیدگی به وضعیت پزشکی خود به بیمارستان منتقل و روز شنبه مورخ سوم شهریور‌ماه ۹۷ ابتلا به سرطان وی از سوی پزشکان تایید شد.

این کنشگر مدنی در بیمارستان جهت درمان سرطان بدخیم “کندروسارکم” ناحیه بازو ترقوه تحت عمل جراحی قرار گرفت. یک منبع نزدیک به خانواده آقای صادقی در آن زمان گفته بود که “آرش بعد از برداشتن غده بدون استراحت  به زندان بازگردانده خواهد شد در حالی که حالش خوب نیست و درمان قطعیش معلوم نیست چون غده باید بیوبسی شود تا بتوانند به جایش پروتز یا درمان دیگری جایگزین کنند”.

آقای صادقی، اولین بار، ۱۸ تیر ۱۳۸۸، مقابل دانشگاه علامه طباطبایی تهران به همراه تعدادی از دانشجویان معترض به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و پس از ۹۰ روز به قید کفالت آزاد شد.

این فعال حقوق بشر اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ توسط اطلاعات سپاه بازداشت و پس از ۶ ماه حبس اسفند ماه با وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. زمانی که موقتاً از زندان آزاد بود، مأموران برای بازداشت وی به خانه‌اش یورش بردند که همین امر موجب سکته و درنهایت فوت مادر آرش صادقی شد.

این زندانی سیاسی، آخرین بار خردادماه ۱۳۹۵ در دادسرای شهید مقدس زندان اوین جهت اجرای حکم بازداشت شد. وی در آبان ماه ۱۳۹۵ به مدت ۷۰ روز دست به اعتصاب غذا زد و مهرماه ۹۶ نیز از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد. این زندانی سیاسی آخرین بار در اعتراض به انتقال همراه با ضرب‌وشتم همسرش گلرخ ایرایی و هم‌چنین آتنا دائمی از زندان اوین به زندان قرچک (شهرری) دور تازه‌ای از اعتصاب غذای خود را از روز جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۶ آغاز کرد، ولی در ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ به دلیل ضعف شدید جسمانی و در احترام به درخواست همبندانش در زندان رجایی شهر به اعتصاب غذای خود پایان داد.

آقای صادقی در دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، توهین به رهبری، تشکیل گروه‌های غیرقانونی، تبلیغ علیه نظام به ۱۵ سال حبس محکوم شد. همچنین قاضی پورعرب، رئیس شعبه ۵۴ دادگاه حکم ۴ سال حبس تعلیقی وی را لازم‌الاجرا اعلام کرد که مدت محکومیت ویبه ۱۹ سال حبس افزایش یافت. در صورت اعمال ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) این مدت به ۱۱ سال و ۶ ماه کاهش پیدا خواهد کرد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

15 − نه =