صدور احکام حبس برای ۱۸ شهروند معترض بازداشتی در مقابل زندان اوین

شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، ۱۸ تن از فعالان مدنی را با اتهام مبنی بر “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی و حمایت از سرکرده فرقه عرفان حلقه” به حبس‌های تعلیقی و تعزیری محکوم کرد.

۱۸ فعال مدنی به نام‌های «مسعود حمیدی»، «فریده طوسی»، «رضا مکعیان (ملک)»، «هاشم زینالی»، «محسن حاصلی»، «خدیجه (لیلا) میرغفاری»، «سیمین عیوض زاده»، «عبدالعظیم عروجی»، «احسان خیبر»، «پروین سلیمانی»، «محسن شجاع»، «اعظم نجفی»، «ارشیا رحمتی»، «شرمین یمنی»، «سارا ساعی»، «علی بابایی»، «اسماعیل حسینی» و «زهرا مدرس زاده»، ۳۰ آبان ۹۴ به دلیل شرکت در تجمع اعتراضی در مقابل زندان اوین بازداشت شده‌بودند. دادگاه تجدیدنظر این افراد روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ در شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده‌بود.

بیشتر این افراد از هواداران محمدعلی طاهری بنیانگذار «عرفان حلقه» هستند که آن‌زمان در اعتراض به صدور حکم اعدام آقای طاهری، مقابل زندان اوین تجمع کرده‌بودند. با این حال دلیل حضور تعدادی از آن‌ها در مقابل زندان اوین در روز تجمع موضوع دیگری بوده‌است.

محمد مقیمی وکیل چهار نفر از این ۱۸ فعال مدنی به کمپین حقوق بشر در ایران گفت براساس این حکم، ۱۶ نفر از آنها هر کدام به ۹۱ روز حبس تعزیری که به مدت سه سال تعلیق شده محکوم شده‌اند و دو نفر از آنها به نام‌های سارا ساعی و رضا ملک نیز به دلیل اعتراض نکردن به حکم اولیه‌شان به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شدند. به گفته مقیمی حکم موکلشان در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۹۸ به او ابلاغ شده است.

اتهام همگی این ۱۸ شهروند “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی و حمایت از سرکرده فرقه عرفان حلقه” بوده در حالی که تعدادی از آنها مانند هاشم زینالی، پدر سعید زینالی زندانی گم شده و سیمین عیوض زاده مادر امید علی‌شناس فعال مدنی زندانی اساسا در دفاع از آقای طاهری در آن روز تجمع نکرده بودند. سیمین عیوض زاده برای وضعیت فرزندش امید علی شناس که در آن زمان در زندان اوین بود و هاشم زینالی در اعتراض به ناپاسخگویی مسوولان به مفقود شدن فرزندش طی سالها تجمع کرده بود.

این ۱۸ نفر پس از یک جلسه دادگاه در اسفند ۹۴ هر کدام به ۹۱ روز حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند که این حکم در دادگاه تجدیدنظر برای ۱۶ نفر آنها به مدت سه سال تعلیق شد و شلاق نیز از احکام همه آنها حذف شده است. محمد مقیمی به کمپین گفت طبق این حکم صادر شده که چند روز پیش به او ابلاغ شده است ۱۶ نفر فعال مدنی از زمان ابلاغ حکم تا دو سال آینده به شرط ارتکاب جرم تعزیری، حکم تعلیق‌شان قابل اجرا خواهد بود.

به گفته این وکیل دادگستری، از این ۱۸ شهروند، سارا ساعی به دلیل عدم اعتراض به حکم اولیه و رضا ملک به دلیل عدم شرکت در دادگاه بدوی به انتخاب خودش به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شده‌اند. با این حال سارا ساعی مدتی پیش از کشور خارج شده و رضا ملک برای پرونده دیگری اکنون در زندان اوین در حال طی دوران حبس خود است. محمد مقیمی در این پرونده وکیل هاشم زینالی، سارا ساعی، خدیجه میرغفاری و فریده طوسی بود.

هاشم زینالی پدر سعید زینالی است که در اعتراض به ۱۷ سال بی‌خبری از فرزندش در تاریخ ۳۰ آبان ۹۴ در مقابل زندان اوین تجمع کرده بود. سعید زینالی، دانشجوی رشته کامپیوتر دانشگاه تهران، پنج روز پس از حمله به کوی دانشگاه در تاریخ ۲۲ تیرماه ۷۸ در منزلش بازداشت شد. او در آن زمان ۲۲ ساله بود. پس از بازداشت فقط یک بار سه ماه پس از بازداشتش تماس کوتاهی با خانه داشت اما از آن زمان تاکنون هیچ خبری از او نیست و مسوولان قوه قضاییه نیز تاکنون پاسخی در مورد مفقود شدن این زندانی به خانواده او نداده‌اند.

همچنین سیمین عیوض‌زاده مادر امید علی شناس است که در آن زمان در اعتراض به حکم سنگین فرزندش در مقابل اوین اعترض کرده بود. امید علی شناس در تیر ۹۶ پس از اتمام دوران پنج سال حکم‌اش از زندان آزاد شد و اکنون مادرش با حکم تعلیقی مواجه است.

برخی از این افراد، هوادار محمدعلی طاهری، موسس «عرفان حلقه» بودند که در اعتراض به احکام سنگین و حکم اعدام او اعتراض کرده بودند.

دادگاه بدوی این فعالان مدنی پیش‌تر در روز سه‌شنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۴ در شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی کارکنان دولت، واقع در (خیابان خیام- خیابان داور-جنب کاخ گلستان- ساختمان شماره دو قوه قضاییه-طبقه اول) به ریاست قاضی «فرشید دهقانی» به اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق تجمع غیرقانونی”، برگزار شده‌بود. حکم دادگاه بدوی در اسفند ۹۴ اعلام شد و بر اساس آن هر کدام از آنها به ۹۱ روز حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بودند.

در دادگاه روز ۲۰ بهمن ۹۴ وکالت « سارا ساعی»، «هاشم زینالی» را «محمد مقیمی» و وکالت «سیمین عیوض‌زاده» را «امیر سالار داوودی» و همچنین وکالت «اعظم نجفی»، «پروین سلمیانی»، «اسماعیل حسینی»،«شرمین یمنی» را آقایان مشکانی و یزدانی بر عهده داشتند.

لازم به توضیح است؛ اعظم نجفی، فریده طوسی، پروین سلیمانی، شرمین یمنی، علی بابایی، اسماعیل حسینی،زهرا مدرس زاده و سارا ساعی، پیش از نیز به دلیل شرکت در تجمعات حمایتی از آقای طاهری بازداشت شده بودند.

این فعالین که شنبه ۳۰ آبان ماه۹۴ در تجمع مسالمت آمیز مقابل زندان اوین بازداشت و زنان بازداشتی به زندان قرچک ورامین و مردان به زندان اوین منتقل شده‌بودند، پس از مدتی به قید کفالت یا سپردن وثیقه آزاد شدند.

دادگاه تجدیدنظر قبلی این فعالان مدنی، ۲۳ خرداد ۹۷ در شعبه‌ی ۳۶ دادگاه انقلاب با حضور آقای وزیری به عنوان نماینده‌ی دادستان و با حضور وکلای آنها آقایان مشکانی، مقیمی و داوودی تشکیل شده‌بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

18 − هشت =