هشت نوکیش مسیحی در بوشهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند

هشت شهروند مسیحی که تعدادی از آن‎ها اعضای یک خانواده بودند در بوشهر بازداشت شدند.

نیروهای وزارت اطلاعات در بوشهر، ساعت ۹ صبح دوشنبه دهم تیرماه ۹۸ (اول ژوئیه ۲۰۱۹)، به خانه‌های این شهروندان مسیحی حمله کردند، هشت نفر را بازداشت و پس از تفتیش منازل آن‎ها کتاب‌‎های مقدس، جزوات مسیحی، نمادهای مسیحی از جمله صلیب‌‎های چوبی، نقاشی‎ها و تابلوها، چندین لپ‌تاپ، موبایل و حتی، کارت و مدارک شناسایی آنها و کارت‌‎های بانکی را ضبط و با خود بردند.

ماموران امنیتی، محل کار دست‌کم دو نفر از این نوکیشان مسیحی را نیز بازرسی کردند و حافظه کامپیوترها و ویدیوهای ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته را با خود بردند.

براساس گزارش‌های رسیده به سازمان ماده ۱۸ با وجود اینکه در زمان یورش مأموران و در طی بازرسی‌ها کودکان خردسال نیز در محل حضور داشتند، ماموران امنیتی با این شهروندان مسیحی رفتاری خشن و غیرمحترمانه داشتند.

منابع آگاه تایید کردند که نام افراد بازداشت شده از این قرار است: سام خسروی ۳۶ ساله و همسر او مریم فلاحی ۳۵ ساله، برادرِ سام خسروی به نام ساسان خسروی ۳۵ ساله و همسر او مرجان فلاحی ۳۳ ساله، مادرِ سام و ساسان خسروی به نام خاتون فتح‌الله‌زاده ۶۱ ساله، پوریا پیما ۲۷ ساله و همسر او فاطمه طالبی ۲۷ ساله، حبیب حیدری ۳۸ ساله.

خاتون فتح‌الله‌زاده، که ماموران امنیتی با ۶ دستگاه خودرو به خانه او حمله و اقدام به بازداشت او کرده بودند، به دلیل کهولت سن در همان روز نخست به طور موقت آزاد شد. براساس گزارش‌های رسیده به سازمان ماده ۱۸، سایر این نوکیشان مسیحی همچنان در سلول‌های انفرادی در ستاد خبری وزارت اطلاعات بوشهر و بدون دسترسی به وکیل در بازداشت به سر می‌برند.

این بازداشت‌های اخیر، شمار مسیحیان بازداشتی را در سال ۲۰۱۹ به ۳۴ نفر رسانده است: ۸ تن در بوشهر، ۹ تن در رشت، ۱۲ تن در آمل، ۲ تن در اهواز و در هر کدام از شهرهای همدان، شیراز و اصفهان نیز یک تن بازداشت شده‌اند.

برای حفظ امنیت این شهروندان مسیحی و احترام به حریم شخصی آنها، سازمان ماده ۱۸ تاکنون گزارش برخی از موارد یاد شده را منتشر کرده است.

حدود دو ماه پیش در اردیبهشت‌ماه نیز احکام زندان ۱۶ نوکیش مسیحی که متهم به اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره کلیساهای خانگی بودند در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

بازداشت جمعی مسیحیان در بوشهر مسبوق به سابقه است. ۱۸ فروردین سال ۱۳۹۴، عوامل اطلاعاتی جمهوری اسلامی ۱۲ نوکیش را به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی بازداشت کردند.

رسیدگی به پرونده این ۱۲ نفر تا اوایل اردیبهشت سال ۱۳۹۷ ادامه داشت و در این فاصله به قید وثیقه آزاد شدند، در میان آنها «پیام خرامان» به اتهام تبلیغ علیه نظام به نفع مسیحیت صهیونیستی از طریق راه‎اندازی محفل‎های خانگی، بشارت و دعوت افراد به مسیحیت و گرایش به سرزمین مسیحیت به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

بقیه آن‎ها از جمله «شاپور جوزی» و همسرش «پرستو ظریف طاش» نیز به یک سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند و حکم ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ به آنان ابلاغ شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

2 × 1 =