همراه با بهزاد کریمی در «دیدار» کُلن آلمان؛ می ۲۰۱۹- بخش پنجم (قسمت آخر)

گفتگوی رضا بدیعی و بهزاد کریمی، فعال سیاسی و زندانی سیاسی سابق در کُلن آلمان در سلسله برنامه‌های «دیدار» در ۵ بخش صورت گرفت.

این برنامه‌ها از آن جهت «دیدار» نام گرفته که زندانیان سیاسی سابق و فعالان سیاسی در کُلن آلمان هر دو سال یک‌بار هم تحت همین عنوان گرد جمع می‌شوند. افراد شرکت کننده در این برنامه، طی رژیم شاه بارها بازداشت شده و با احکام زندان مواجه شدند.

در بخش اول بهزاد کریمی به معارفه کوتاه خود پرداخت و اینکه چطور فعالیت‌های خود را از محیط دانشگاه در رژیم گذشته آغاز کرد. در قسمت دوم به بازداشت‌ها و صدور احکام زندان و دلایل آن در دوره گذشته بررسی شد.

بهزاد کریمی، همچنین در بخش سوم توضیح داد که نحوه مبارزه در تئوری و عمل با عوامل حکومت شاه به چه شکلی بوده‌است و در قسمت چهارم به نقد رویکردهای برخی گروه‌های مبارزاتی و نحوه عمل‌ آن‌ها در دوران پهلوی اشاره‌شد.

در این مطلب که قسمت پنجم و آخرین بخش از صحبت‌های بهزاد کریمی است، در خصوص راه‌کارهای گذار از استبداد به دموکراسی سخن به میان آمد و اینکه راهی به جز این نمانده‌است که از این حکومت باید عبور کرد چرا که ولایت فقیه اصلاح‌پذیر نیست و این جمهوری اسلامی از طریق اصلاحات به هیچ عنوان دموکراسی به وجود نخواهد آمد و به صورت بنیادی ضد دموکراسی است.

این فعال سیاسی، از سوسیالیست‌های دموکرات است که علاوه بر آن در حزب چپ ایران نیز فعالیت دارد.

بهزاد کریمی، فعال سیاسی، چهره‌ای با سابقه و شناخته شده در حزب چپ ایران، زاده تبریز است. وی از نیمه دهه چهل خورشیدی تا امروز به مدت نیم قرن فعالیت سیاسی داشته و دارد.

بهزاد کریمی پیش از انقلاب سه بار بازداشت شد و قریب به هفت سال از عمرش را در زندان سپری کرد. بهزاد کریمی از فعالین دیرینه جنبش فداییان خلق ایران است، ولی پس از انقلاب ۱۳۵۷ در زمره کادرهای مرکزی این سازمان در پایان سال ۶۱ ناگزیر کشور را ترک کرد و از آن زمان تا اکنون ۳۴ سال است که به اجبار در مهاجرتی ناخواسته به سر می‌برد.

بهزاد کریمی، در سازمان متبوع خود -فداییان خلق ایران (اکثریت)- مسئولیت های مرکزی متعددی بر عهده داشت. ولی فعالیتش در ده سال گذشته بیشتر به نوشتار و تحلیل اوضاع و روندهای سیاسی گذشته است. وی مقالات متعددی در زمینه مسایل سیاسی و نظری به رشته تحریر در آورد. کتابی نیز تحت عنوان “سیر گفتمانی ما” منتشر کرد ‌که به روند تحولات فکری در جنبش فداییان خلق ایران اختصاص دارد.

بهزاد کریمی را به عنوان فردی مطلع از فراز و فرودهای جنبش چپ و دمکراتیک ایران در پنجاه سال گذشته می‌شناسیم که آشنا با چند و چون مبارزات دموکراسی خواهانه و عدالت طلبانه امروز ایران است.

برای آشنایی بیشتر با بهزاد کریمی و زمینه فعالیت‌هایش اینجا کلیک کنید.

در ادامه قسمت پنجم و بخش آخر از فایل صوتی و تصویری مربوط به گفتگوی رضا بدیعی با بهزاد کریمی در برنامه «دیدار» ماه می ۲۰۱۹ آمده‌است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

9 + 14 =