راحله احمدی با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد

راحله احمدی، مادر صبا کرد افشاری،‌ با تامین وثیقه، به‌صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان قرچک ورامین آزاد شد.

به گزارش گذار، «راحله احمدی»، فعال مدنی و از مخالفان حجاب اجباری، که روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸،  بازداشت شده بود، روز گذشته یکشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۸، با تامین وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

بر اساس گزارش‌های موجود، بازداشت خانم احمدی به هدف تحت فشار قرار دادن فرزند او صبا کردافشاری صورت گرفت که طی هفته‌های اخیر برای انجام مصاحبه تلویزیونی تحت فشار قرار گرفته است.

سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع مطلع در این رابطه نوشته است که صبا کردافشاری از چند هفته پیش از سوی مأمورین امنیتی به بند دو-الف سپاه جهت انجام اعترافات اجباری تلویزیونی منتقل‌شده بود.  خانم احمدی مادر ایشان نیز به هدف تحت‌فشار قرار دادن صبا برای این کار بازداشت و یک شب را دربند دو-الف به سلول کناری فرزندش منتقل‌شده بود. درنهایت خانم احمدی  را به قرنطینه زندان قرچک ورامین منتقل کردند و خود صبا کرد افشار  را نیز عصر دیروز به زندان قرچک بازگرداندند».

به گفته منابع مطلع، به راحله احمدی پس از بازداشت در دادسرا اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام»، «همکاری با رسانه‌های معاند» و «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا» تفهیم شد و پس از انتقال به قرنطینه زندان قرچک ورامین منتقل شد.

بنا بر این گزارش، ماموران امنیتی به راحله احمدی گفته‌اند زمانی که صبا جهت اعتراف در مقابل دوربین نشست وی را آزاد خواهند کرد.

روز سه‌شنبه ۱۸ تیر، «مسیح علینژاد» خبرنگار و فعال حقوق زنان، ویدئویی از مادر صبا کرد افشار در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد که در آن خانم احمدی در آن اعلام می‌کند: «می‌خواهند از دخترم اعتراف اجباری بگیرند، مادران ایرانی اگر بترسید و سکوت کنید سراغ همه می‌آیند.»

صبا کردافشاری، روز سه‌شنبه ۱۱ تیرماه، از زندان زنان قرچک ورامین (شهر ری) به مکان نامعلومی منتقل شده‌است و از آن زمان پیگیری‌های نزدیکان این فعال مدنی برای اطلاع از وضعیت او نتیجه‌ای در پی نداشته‌است.

انتقال این زندانی سیاسی جهت ادامه بازجویی‌ها و تحت فشار قرار دادن برای مصاحبه تلویزیونی صورت گرفته است.

صبا کردافشاری روز شنبه ۱۱ خردادماه در منزل پدری خود بازداشت و به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. وی پس از ۱۱ روز بازجویی و فشار برای اعتراف تلویزیونی روز سه شنبه ۲۱ خردادماه به زندان قرچک ورامین منتقل شد و تاکنون از حق داشتن وکیل و مشاوره حقوقی محروم بوده است.

در تفهیم اتهام اولیه به صبا کردافشاری اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق گروهک معاند و طرح براندازی نرم، اشاعه فساد و فحشا و پیاده روی بدون حجاب، اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی از طریق ارتباط با مسیح پولی نژاد [مسیح علی‌نژاد] و خبرگزاری هرانا» را ابلاغ کرده‌اند.

صبا کردافشاری پیش از بازداشت در خصوص مسایل حقوق بشری همچون زندانیان سیاسی گمنام، اقلیت‌های مذهبی و زنان فعالیت می‌کرد.

وی پیشتر در تاریخ ۱۱ مرداد ماه سال ۱۳۹۷ در جریان اعتراضات مردمی به موج گرانی‌ها نیز بازداشت شده بود. وی که در این بازداشت به یک سال زندان محکوم شد، در تاریخ ۲۵ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ و در جریان موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی، بدون اینکه درخواست عفو داده باشد از زندان آزاد شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

نوزده − 15 =