مقامات ایران مدعی دستگیری ۱۷ تن به اتهام جاسوسی شدند

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات از شناسایی و دستگیری ۱۷ شهروند ایرانی با اتهام “جاسوسی” خبر داد.

او مدعی شده؛ این افراد تربیت یافته سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) بوده‌اند که برخی از آن‌ها به عنوان مفسد فی‌الارض به اعدام و برخی دیگر به احکام حبس محکوم شده‌اند.

به گزارش ایسنا، مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات صبح روز دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸، در نشستی خبری که در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: «معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در تاریخ ۲۸ خرداد سال جاری موفق به انهدام یک شبکه جاسوسی مرتبط با سازمان اطلاعاتی آمریکا شد».

وی همچنین اضافه‌کرد: «احکام این جاسوسان صادر شده و برخی به عنوان مفسد فی‌الارض اعدام می‌شوند».

بنا به گفته این مقام مسئول وزرات اطلاعات این افراد شامل شاغلین مراکز حساس و حیاتی، همچنین بخش خصوصی مرتبط با این مراکز هستند که به عنوان پیمانکار یا مشاور در حال فعالیت بوده‌اند.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات با بیان اینکه ۱۷ فرد دستگیر شده در مراکزی شامل حوزه‌های اقتصادی، هسته‌ای، زیرساختی، نظامی و سایبری کشور فعالیت می‌کردند، مدعی شد: «این افراد به صورت سلولی در ایران فعالیت می‌کردند و هیچ کدام از آنها با دیگری ارتباطی نداشتند و هر کدام با یک افسر اطلاعاتی سیا در ارتباط بودند».

وی در این نشست گفته «همه این افراد تابعیت ایرانی دارند». با این حال از روند رسیدگی به پرونده این افراد اطلاعی در دست نیست و معلوم نیست که در کدام دادگاه به احکام زندان و اعدام محکوم شده اند.

این در حالی‌است که؛ مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، ساعاتی پس از انتشار این خبر، گفت: «حکومت ایران سابقه درازی در دروغگویی دارد. نظر من شخصاً این است که حکومت ایران درباره اقداماتی که می‌خواهد انجام دهد، ادعاهایی می‌کند که قدری نمک و فلفلش زیاد است.» وزیر خارجه آمریکا از آوردن مثال‌های مشخص خودداری کرد و گفت: «فهرست بلندبالایی در دست داریم از آمریکایی‌هایی که [در ایران زندانی‌اند] و برای بازگشتشان به وطن تلاش می‌کنیم.»

پیش از این در روز سه شنبه ۱۱ تیرماه سخنگوی قوه قضائیه ایران از تقاضای صدور حکم اعدام برای متهمانی خبر داده بود که به گفته او، در «مراکز نظامی مشغول جاسوسی» بوده‌اند.

در سال‌های کنونی در ایران شهروندان زیادی همچون، عباس عدالت، ارس امیری، سیامک نمازی، نازنین زاغری، امید کوکبی، کمال فروغی و حمید بابایی بازداشت شده و با اتهام‌هایی نظیر جاسوسی به احکام زندان مواجه شده‌اند. در تازه‌ترین مورد می‌توان به بازداشت فریبا عادل‌خواه شهروند ایرانی-فرانسوی در تهران اشاره کرد که مدتی پس از بازگشت به ایران، در روز ۱۷ خردادماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شد. احمدرضا جلالی نیز پزشک ایرانی است که با اتهامی مشابه به اعدام محکوم شده‌است.

از جمله موارد افراد دیگری که به جاسوسی متهم شده‌اند، می‌توان به ۸ فعال محیط زیستی اشاره کرد که از بهمن ماه ۹۶ در بازداشت به سر می‌برند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

بیست − 15 =