دادگاه تجدیدنظر؛ حکم ۶ سال زندان فرهاد میثمی فعال مدنی عینا تایید شد

حکم ۶ سال حبس تعزیری فرهاد میثمی، پزشک و فعال مدنی زندانی در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد.

محمد مقیمی، وکیل مدافع فرهاد میثمی روز شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸، از ابلاغ حکم دادگاه تجدیدنظر به موکلش در زندان اوین خبر داده‌است.

آقای مقیمی در صفحه فیس‌بوک خود نوشته‌است: «امروز ۱۳۹۸/۵/۱۹ حکم دادگاه تجدیدنظر به موکلم دکتر فرهاد میثمی در زندان اوین ابلاغ شد. ۶ سال حبس (۵ سال بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و ۱ سال بابت تبلیغ علیه نظام) عینا تایید شده و ۲ سال محرومیت از حقوق اجتماعی به یکسال کاهش یافته است.»

این حکم هنوز به وکیل آقای میثمی ابلاغ نشده‌است.

دادگاه تجدیدنظر آقای میثمی روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، بدون حضور او برگزار شده‌بود.

پیش‌تر فرهاد میثمی، فعال مدنی و از مخالفان حجاب اجباری در نامه‌ای از دلایل عدم حضورش در دادگاه تجدیدنظر نوشته‌بود.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی ۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، فرهاد میثمی را از بابت اتهام «اجتماع و تبانی به‌قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به ۵ سال حبس و از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۱ سال حبس محکوم کرده‌بود؛ همچنین در ادامه رأی دادگاه آمده بود که آقای میثمی به مدت ۲ سال از عضویت در احزاب و گروه‌ها سیاسی و اجتماعی، فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها، مطبوعات و خروج از کشور محروم شده‌است.

فرهاد میثمى، پزشک و فعال مدنی، نهم مردادماه ۹۷ بازداشت شد و یک روز پس از بازداشتش از دهم مردادماه در اعتراض به بازداشت و اتهاماتی که به او تفهیم شده‌بود، دست به اعتصاب غذا زد. او ۲۰ روز در سلول انفرادی در بند ۲۰۹ سپری کرده و پس از آن به بند چهار (عمومی) زندان اوین منتقل شد.

سه اتهام به این فعال مدنی در شعبه هفتم دادسرای اوین تفهیم شده بود. وی متهم به “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور با تحریک زنان به حضور خیابانی با سر لخت”، “تبلیغ بر علیه نظام” و “توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضرروی اسلام” شد. اما مصادیق این سه اتهام مشخص نیست.

او چهارشنبه ۴ مهرماه سال گذشته با توسل به خشونت از بند عمومی زندان اوین به اتاقی در مجاورت بهداری این زندان منتقل شد.

از دیگر خواسته‌های فرهاد میثمی صدور قرار منع تعقیب برای رضا خندان، بود. آقای میثمی پس از آزادی رضا خندان از زندان اوین در روز ۱۳ شهریورماه به اعتصاب غذای خود پایان داد.

گفتنی است، پیش از این وزارت امور خارجه آمریکا، بازداشت فرهاد میثمی را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری‌اش شده‌ بود.

این وزارتخانه روز جمعه ۱۶ آذرماه در پیامی توییتری در خصوص فرهاد میثمی، فعال مدنی نوشته‌ بود: «ایالات متحده بازداشت خودسرانه دکتر فرهاد میثمی را محکوم می‌کند. ما عمیقا نگران وضعیت سلامت رو به وخامت وی هستیم و از رژیم ایران می‌خواهیم او را فورا آزاد کند.»

فرهاد میثمی، ۴۹ ساله، فعال مدنی، معلم و پزشک است. او در دهه ۷۰ و ۸۰ کتاب‌های درسی و آموزشی کنکور را در انتشارات آینده‌سازان منتشر کرد و در سال‌های اخیر به عنوان فعال مدنی در بسیاری از تحصن‌ها و تجمعات اعتراضی در حمایت از حقوق زندانیان و علیه حجاب اجباری شرکت داشته است.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهارده − پنج =