بهرام مشیری در نشست سراسری گذار؛ حکومت اسلامی ایران به هیچ عنوان تغییر پذیر نیست” – بخش دوم

بهرام مشیری، مورخ و پژوهشگر برجسته، به عنوان مهمان در نشست سراسری گذار در روز یک‌شنبه ۲۵ آگوست ۲۰۱۹ (۳ شهریورماه ۱۳۹۸) شرکت کرد که صحبت‌های او در چند بخش منتشر شد.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه روز یک‌شنبه ۲۵ آگوست ۲۰۱۹ (۳ شهریورماه ۱۳۹۸) برگزار شد.

کلیه صحبت‌های بهرام مشیری در وب‌سایت گذار در یک بخش منتشر شده‌است که به دلیل طولانی بودن ویدئو، مجددا در چند بخش بازنشر می‌شود.

آقای مشیری در قسمت اول این گفته‌ها، مشکل اصلی مردم را استبداد و خرافات طی دوران مختلف دانست و اینکه چطور با این موضوع در دوران مشروطه برخورد شد.

در بخش دوم، سخنان بهرام مشیری به این دو پرسش پاسخ داد: «آیا امید اصلاح در این حکومت وجود دارد و آیا مردم ایران محکوم به استبداد با لباس‌های مختلف هستند.»

توضیح داد که یک دولت عرفی اگر جنایت‌کار نبوده باشد ممکن است تن به تغییر بدهد، اما یک رژیم عقیدتی محال است که تغییر کند.

در قسمت دیگری از صحبت‌های بهرام مشیری از رفراندوم صحبت شد و اینکه باید با احتیاط بیشتری با آن برخورد کرد، چرا که مردم از روحانیون گریزان شده و دین زده شده‌اند و مردم ما به هر نحوی می‌خواهند از آن عبور کنند و این ممکن است تبعاتی داشته باشد.

وی همچنین از «قانون اساسی» سخن گفت که در خارج کشور نمی‌توان آن‌را نوشت و تاکید کرد که در داخل کشور باید به آن پرداخته شود. همچنین در خصوص قانون اساسی مشروطه توضیح داده‌شد که در آن حقوق مردم رعایت شده‌بود، اما مستبدین آن را زیر پا گذاشتند.

این مورخ و پژوهشگر اضافه‌کرد که تمام قدرت و همه مسائل کلان کشور در دست بیت رهبری است.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند.

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش دوم سخنان بهرام مشیری، در جریان نشست سراسری گذار روز یک‌شنبه ۲۵ آگوست ۲۰۱۹ (۳ شهریورماه ۱۳۹۸) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیز دنبال کنید.)

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

13 + 12 =