درخواست فعالان سیاسی برای حمایت بین‌المللی از ۱۴ نویسنده نامه گذار از جمهوری اسلامی

 

هفده فعال سیاسی ساکن ایران و خارج از کشور ضمن طرح نامه‌ای خطاب به روسای ۵ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل و آلمان، از آن‌ها درخواست کردند از ۱۴ فعال سیاسی و مدنی امضا‌کننده نامه برای گذار از نظام جمهوری اسلامی حمایت کنند. 

امضاکنندگان این نامه خود را نیروهای سکولار-دموکراتیک معرفی کرده و کارزار شان را با عنوان «هم‌پیمانی برای همبستگی ملی» معرفی کردند.  

این افراد در ادامه از سران کشورهای ۱+۵ خواستند موضوع کارزارشان را در دستور کار هفتادوچهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در ماه آتی قرار دهد. 

این فعالان در نامه خود خطاب به روسای دولت‌های آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، چین و روسیه نوشتند: «ما امضاکنندگان این نامه محترما توجه شما را به فراخوان چهارده کنشگر سیاسی و مدنی داخل ایران که شجاعانه خواستار برپایی کارزاری ملی با هدف برقراری یک نظام سکولار-دموکراتیک در ایران شده‌اند، جلب می‌نماییم.» 

در این نامه تاکید شده که محوریت کارزار این ۱۴ کنشگر برگزاری یک همه‌پرسی دموکراتیک با هدف تدوین یک «قانون اساسی نوین مبتنی بر حق حاکمیت ملی، ارزش‌های دموکراتیک، حقوق بشر و حاکمیت قانون» است. 

این فعالان اضافه کردند این کارزار «ادامه راه و تلاش بیش از یک سده ملت ایران برای دست‎یازی به آزادی و دموکراسی است» و می‌خواهد «حکومت دینی-اسلامی با یک نظام سکولار-دموکراتیک و ملتزم به اعلامیه جهانی حقوق بشر» جایگزین شود. 

به نوشته این فعالان، هدف آن‌ها «گذر از حکومت دینی به یک نظام آزاد و دموکراتیک از راه‌های بی‌خشونت» است. 

آنها بر این نکته تاکید کردند که «اکثریت مردم ایران در داخل و خارج کشور» به این جمع‌بندی رسیده‌اند که جمهوری اسلامی اصلاح‌ناپذیر است و این نکته را می‌توان در «ناکام ماندن جنبش اصلاحات در حدود سه دهه اخیر» و همچنین «سرکوب اعتراضات دموکراتیک» از جمله اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ که تحت عنوان «جنبش سبز» شناخته می‌شود، دید. 

به گفته این فعالان، پذیرش رسمی درخواست آن‌ها می‌تواند «راهگشای آرزوی دیرینه ملت ایران برای دست‌یازی به آزادی و دموکراسی و همچنین گامی در جهت امنیت بیشتر در جهان باشد». 

شهلا انتصاری، کمال جعفری‌یزدی، گیتی پورفاضل، مسیح علی‌نژاد، عبدالستار دوشوکی، پرویز دستمالچی، حسن اعتمادی، نیلوفر غلامی،  نازیلا گلستان، حسین خلیفه، فریدون خاوند، زرین محی‌الدین، مسعود نقره‌کار، رضا پیرزاده، بهروز ستوده، کاوه شهروز و الهام یعقوبیان افراد امضاکننده این نامه هستند. 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

یک + 17 =