محکومیت دختر به خودسوزی منجر شد

دختری که اسفند سال ۱۳۹۷ برای تماشای دیدار تیم‌های «استقلال» ایران و «العین» امارات به ورزشگاه «آزادی» رفت و از سوی نیروی انتظامی بازداشت شد، مقابل یکی از دادسراهای تهران اقدام به خودسوزی کرد.

به گزارش پایگاه خبری «رکنا»، عصر دوشنبه ۱۱ شهریور، گزارش خودسوزی دختری در مقابل یکی از دادسرهای تهران به اورژانس اعلام شد. با اعزام تیم‌های امدادی به محل، مشخص شد این زن پس از خروج از دادسرا، در حالی که فریاد می‌کشید و به روند دادرسی خود اعتراض داشت، با ریختن بنزین خودش را آتش زده است.

او ۲۹ سال سن دارد و یکی از هواداران تیم استقلال است. این دختر سال گذشته برای تماشای دیدار تیم محبوبش در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، به ورزشگاه آزادی ‌رفته بود. سه ماه پیش از آن، «مازیار ناظمی»، رییس روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان در حساب توییتر خود نوشته بود: «وقتی “جیانی اینفانتینو” (رییس فیفا) برای تماشای فینال لیگ قهرمانان آسیا به تهران آمد، از این ‌که همسر و دخترش را با خود به تهران و ورزشگاه آزادی نیاورده بود، حسرت خورد.»

سه ماه بعد اما دختری مقابل ورزشگاه آزادی دستگیر ‌شد. خواهر این دختر به رکنا گفته است: «خواهرم اسفند ۱۳۹۷ برای دیدن بازی استقلال و العین به ورزشگاه آزادی می‌رود که هنگام ورود خواهرم به ورزشگاه، ماموران متوجه می‌شوند و وقتی خواهرم مقاومت می‌کند، او را بازداشت می‌کنند.»

او گفته خواهرش از بیماری «دو قطبی» رنج می‌برد و از دو سال قبل تحت درمان پزشک متخصص است: «ما در مورد بیماری خواهرمان مدارک کاملی داریم که به دادسرا ارایه کردیم. اما بعد از این که خواهرم با رفتار ماموران روبه‌رو شد و به آن‌ها ناسزا گفت، متاسفانه او را مثل آدم سالم مورد بررسی قضایی قرار دادند.»

به گفته خواهر این دختر، قاضی او را به زندان ورامین فرستاده که همین باعث تشدید بیماری روحی‌ او شده است: «خواهرم به شدت ترسیده بود تا این که با وثیقه آزاد ‌شد. اما وقتی برای پس گرفتن گوشی خود به دادسرا ‌می‌رود، در آن جا به صورت اتفاقی ‌می‌شنود که باید شش ماه به زندان برود. خواهرم در شرایط سخت بیماری روحی و روانی، خودش را آتش می‌زند و حالا در بیمارستان شرایط بدی دارد.»

یک مقام قضایی البته به رکنا گفته است که در پرونده این دختر، مواردی مانند «بدحجابی»، «توهین به مامور نیروی انتظامی» و «جریحه دار کردن عفت عمومی» هم به چشم می‌خورد!
این مقام قضایی گفته است: «روز دوشنبه ۱۱ شهریور، این زن برای نخستین جلسه رسیدگی به دادگاه مراجعه کرد اما با توجه به این که در زمان مراجعه وی، رییس دادگاه به‌ خاطر فوت یکی از بستگانش در مرخصی بود، زمان دیگری برای رسیدگی به پرونده او تعیین شد. ولی زن جوان در اعتراض به این موضوع، پس از خروج از دادسرا، با بنزینی که از قبل تهیه کرده بود، خودش را آتش زد.»

دکتر «مصطفی ده مرده‌ئی»، رییس بیمارستان سوانح و سوختگی «مطهری» درصد سوختگی این دختر را ۹۰ درصد اعلام کرده و گفته است که او با دستگاه تنفس می‌کند.

«مهدی تاج»، رییس فدراسیون فوتبال ایران پیش از این به مقامات فدراسیون جهانی فوتبال وعده داده بود که ورود زنان به ورزشگاه‌های کشور آزاد خواهد شد. اما طی یک ماه اخیر گروهی از دخترانی که برای حضور در آزادی تلاش می‌کنند، از سوی اطلاعات سپاه و به درخواست مهدی تاج بازداشت شده‌اند و گروه‌های دیگری که از پیش بازداشت شده بودند، منتظر احکام قضایی خود هستند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

بیست − 11 =