یادداشت کارگری هفته؛ “اول مهر، زنگ های مدارس سراسر کشور به صدا در می آید، اما معلمان آزادیخواه همچنان در زندانند و خواسته های معلمان بی پاسخ مانده است!”

امیرجواهری لنگرودی؛ در حالی‌که دانش آموزان و معلمان در پهنه اعتراضات جهانی رُخ می‌گشایند، در ایران؛ معلمان و دانش آموزان و والدین آنان در کنار گشایش دانشگاه‌های کشور، با سطوح گوناگون دشواری ها از جمله: پلمب مدارس – نداشتن مدارس کیفی – کمبود معلم – در بند ماندن معلمان – بدهی میلیاری آموزش وپرورش به معلمان حق التدریسی و خرید خدمت – اخاذی مدیران از والدین دانش آموزان – گرانی کتاب و لوازم التحریر ، مدارس بی کیفیت و کپری و …. دستگیری فعالان دانشجویی و معلمان رنج می بریم.

در خبرها آمده است: طی روزهای گذشته بی سابقه ترین و بزرگترین راهپیمایی اعتراضی جهان در امر جلوگیری از تخریب محیط زیست و حفاظت از آن توسط دانش آموزان و جوانان در بسیاری از کشورها و شهرهای مهم جهان برپا داشته شده است. دانش آموز دختر ۱۵ساله سوئدی” گرتا تونبرگ ” بعد از سازماندهی چندین تحرک در سوئد، هم اکنون راهی جهان شده است. او ابتدا در هامبورگ در کنار دانش آموزان  که مدتی است هر جمعه دانش‌آموزان آلمان با شعار “جمعه‌ها برای آینده” و با الهام از گرتا تونبرگ، به خیابان‌ها می‌آیند و خواستار سیاست‌گذاری‌های مناسب برای حفظ محیط زیست می‌شوند.

گرتا تونبرگ جمعه اول مارس در راهپیمایی چند هزار نفری هامبورگ شرکت کرد. او از جمله گفت: سیاستمداران و صاحبان قدرت در آلمان هیچ کاری برای مبارزه با بحران‌اقلیمی انجام نداده‌اند.

این دانش‌آموز سوئدی در ماه‌های گذشته توانسته با سازماندهی اعتصابی چند هفته‌ای در مدارس، توجه افکار عمومی در کشور خودش و دیگر کشورهای جهان به موضوعات اقلیمی جلب کند. او به دلیل اهمیت کارش به کنفرانس بین‌المللی آب‌وهوا در لهستان نیز دعوت شده بود. گرتا تونبرگ می‌گوید: «چرا ما باید برای آینده‌ای آموزش ببینیم که ممکن است اصلا وجود نداشته باشد؟» جدا از این تونبرگ، راهی لندن و ایتالیا شده و با استقبال گرم دانش آموزان روبرو می شود. هم اکنون در نیویورک بسر می برد جلو دار این حرکت شگرف دانش آموزان است . ان ها کلاس ها را ترک کرده و با پلاکاردها و شعارها خواهان پایان دادن به بی عملی دولت ها در تخریب و نابودی محیط زیست شده اند.

همچنین طی ماهها و هفته های اخیر به گزارش خبرگزاری ایلنا به نقل از اسکای نیوز عربی، از وضعیت معلمان کشور عمان و  تعطیلی مدارس دولتی در اعتراض به پایین بودن حقوقشان و اعتصاب آنان گزارش کرده است . دراین رابطه در بیانیه‌ای که توسط معلمان مدارس دولتی عمان صادر شد، آمده است : که تمامی فعالیت‌ها در مدارس دولتی متوقف می‌شود.تا کنون ۷۴۰ مدرسه دولتی از مجموع هزار و ۴۷ مدرسه به اعتصاب پیوسته و انتظار می‌رود همه مدارس دولتی باقی مانده به اعتصاب بپیوندند.در همین حال، دانش آموزان به خانه‌های خود برگردانده شدند و معلمان اعلام کردند که این اعتصاب تا پنجشنبه ادامه پیدا کرده و استمرار آن نیز وابسته به واکنش وزارت تربیت و تعلیم به خواسته‌های آنها است برپایه این گزارش .معلمان اعتصابی عمانی به همراه دانش آموزان  از نخست وزیر عمر ال رزار چندین خواسته دارند که مهم‌ترین آن‌ها افزایش حقوق همه کارکنان در مدارس، بالا بردن سطح مدارس، افزودن مراکز آموزشی، جدایی مدرسه‌های دختران از پسران و نوسازی اتوبوس‌های مدرسه‌ها است.خواستند خود مستقیماٌ به مسئله رسیدگی کند. رهبران اتحادیه معلمان می گویند: « پنجاه معلم توسط پلیس دستگیر ولی بعداٌ آزاد شده اند.» همچنین در خبرهای هفته گذشته آمده است : هزاران معلم اردنی، در حالی‌که چهار روز از آغاز سال تحصیلی جدید نگذشته، در مرکز اَمان دست به تظاهرات اعتراضی زدند. آن‌ها خواهان افزایش دستمزدهای خود هستند.

به‌گزارش «انتخاب»؛  نیروهای امنیتی به‌شکل گسترده‌ای در خیابان‌های اَمان حضور داشتند و مانع از حرکت معترضان به سمت دفتر نخست‌وزیری می‌شدند، اما معلمان موفق شدند تظاهرات خود را برگزار کنند. سرانجام پلیس آن‌ها را با گاز اشک‌آور و ماشین آب پاش پراکنده کرد.

سندیکای معلمان دولتی درخواست افزایش ۵۰ درصدی دستمزدها را داده است. ناصر النواصره، یکی از رهبران سندیکا می‌گوید معلمان از دیگر کارمندان دولت کمتر حقوق می‌گیرند.

به‌گفته النواصره به دلیل ممنوعیت تظاهرات معلمان در نزدیکی دفتر نخست‌وزیری تصمیم گرفته شد که روز یکشنبه آینده در مدارس دولتی اعتصاب عمومی برگزار شود.

در برابر چنین کنش و واکنشی در بین معلمان و دانش آموزان جهان و منطقه ؛ این روز ها باردیگر در سطح مطبوعات دولتی از بدهی میلیاردی آموزش و پرورش به معلمان حق التدریس و خرید خدمتی و پرداخت این بدهی ها صحبت به میان می آید.

این میزان بدهی را تا مبلغ ۹۰۰میلیارد تومان  اعلان داشته اندو این بدهی همچنان باقی ایست ، آنهم به معلمانی که امروز حتی توان پرداخت کرایه ماشین تا مدرسه را هم ندارند!

علی اکبر باغانی عضو شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ایران

طی روز های گذشته در پست تلگرامی اش در باب “مدارس مسلح ” اطلاع رسانی کرد :

” من خاطرات زیادی از مسلح بودن مدارس ایران واموزش و پرورش دارم که ماموران امنیتی واطلاعاتی وارد مدارس می شوند و معلمان را دستگیر می کنند و یکسره به زندان می برند. بعد از دستگیری ۵هزار نفر از معلمان در ۲۳ اسفند ماه ۱۳۸۵ و پر شدن بازداشتگاه های تهران و بردن اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران به بند ۲۰۹ زندان اوین در فروردین ماه سال ۱۳۸۶، نیروهای امنیتی واطلاعاتی وارد مدرسه ای که من در آن مدرسه تدریس می کردم شدند و در مقابل دانش آموزان و اولیای آنان و معلمان من را دستگیر مسلحانه کردند و به دادستانی تهران و از آنجا به اوین بند ۲۰۹ بردند و دفاتر بسیج را نیز در مدارس و آموزش و پرورش مستقر کرده اند و صدها معلم، آموزگار و دبیر را ازکانون های صنفی معلمان ایران زندانی کرده و حاکمیت حراست ها و وزارت اطلاعات و نیرو های امنیتی و همچنین استقرار بسیج و نیرو های آتش باختیار در اموزش و پرورش فضای مدارس ایران را کاملا مسلح و امنیتی و اطلاعاتی کرده است و زندانی بودن آقایان محمود بهشتی لنگرودی و اسماعیل عبدی و محمد حبیبی عبدالرضا قنبری وده ها معلم زندانی و بازداشتی دلیل این مدعاست.

کانال صنفی معلمان ایران از قول سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان از کمبود معلم در استان خوزستان در آستانه سال تحصیلی جدید خبر می دهد و می نویسد : « مدارس استان با کمبود ۹ هزار معلم مواجه است»،وی افزود: «امسال برای رفع این مشکل اغلب مدارس استان را در ۲ نوبت فعال خواهیم کرد…این در صورتی است که هزاران فارغ‌التحصیل دانشگاهی مشغول تاکسی رانی و دست فروشی هستند برای استخدام نیرو زیاد وجود دارد اما بودجه برای استخدام و مصرف مدارس تو جیب عده ای دزد حاکم و مسئول سرازیر می‌شود . بیهوده نیست که در طول حاکمیت سیاه جمهوری اسلامی، عده ای ملا و مکلا، از سر هیچ، میلیاردر شده اند.

معلمان «آدم» می‌سازند و تحویل جامعه می دهند ! اگر در سختی و مضیقه باشند، ناگزیرند به شغل دوم و حتی سوم روی آورند و این در کیفیت کارشان اثر مستقیم دارد. پرسش اساسی اینستکه با این سطح از دشواری معلمان در گزران زندگی،  فردا چگونه جامعه‌ای خواهیم داشت؟ باز هم متأسفانه بزرگترین ضربه را جامعه و نسل فردای ما خواهند خورد.

قانون اساسی کشور آموزش رایگان را حق قانونی تمام دانش آموزان ایرانی اعلام داشته است . کانال تلگرامی کانال صنفی معلمان ایران اعلام می دارد : شرط مدیر یکی از مدارس شیراز برای ثبت نام در مدرسه این استکه ؛ ۸۰۰ هزارتومان بدهید تا ثبت نام کنیم.

رییس آموزش و پرورش ناحیه یک شیراز گفت: در پی انتشار کلیپی در مورد دریافت وجه اجباری در هنگام ثبت نام در مدرسه شهدای احمدآباد شیراز ، عذر مدیر این مدرسه خواسته شد.
سالهاست شاهد این سیاست ریاکارانه روسای آموزش و پرورش هستیم که به طور محرمانه از مدیران می خواهند تا جایی که می توانند از اولیا شهریه بگیرند ولی پس از رسانه ای شدن یکی از هزاران موارد تخلف مدیران، بلافاصله مدیر مربوطه را عزل و صورت مسئله را پاک می کنند. در حالی که مدیر به تنهایی قادر به تخلف نیست.

آموزش و پرورش باید نسبت به واریز نکردن سرانه آموزشی مدارس با شفافیت کامل اطلاع‌رسانی کند، مدیران مدارس بدلیل واریز نشدن سرانه آموزشی از اولیا تقاضای پول می کنند که کاری است غیرقانونی و البته غیر اخلاقیو دزدی آشکار . در ایران هزاران هزار تن از دانش آموزان ، بدلیل مشکلات گذران زندگی والدین خود و نداشتن حق ثبت نام مدارس ، زا تحصل محروم و روانه خیابان ها و به جرگه کودکان خیابانی کار و به اردوی کار و به نحوی بردگی کار و محروم از تحصیل بدل می گردند.

تازه این همه گرفتاری ما نیست . ما از یکطرف با کمبود معلم روبرو هستیم و از طرف دیگر در سطح استان تهران با کمبودسرانه های آموزشی سبب خروج۸۱۶هزار معلم از استان تهران شده است و به طوری که به گزارش خبرنگار مهر، شهریار- در تاریخ روز ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ آمده است : انوشیرون محسنی بندپی،استاندار تهران با اشاره به اینکه استان تهران دومین استان کم برخوردار در زمینه کمبود سرانه های آموزشی در کشور است بیان داشت: بر همین مبنا شاهد خروج ۸۱۶ هزار معلم از استان تهران بودیم.

به گزارش همین خبرگزاری از قول استاندار تهران آمده است : انوشیرون محسنی بندپی عصر چهارشنبه در نشست شورای برنامه ریزی استان تهران با اشاره به اینکه استان تهران بعد از سیستان و بلوچستان دومین استان کشور است گفت: استان تهران در مقام دوم ، بیشترین آمار محرومین از تحصیل را دارا است. تازه این همه واقعیت نیست . ما با مشکلات کمبود مدارس، محرومیت ها ی چند گانه در سطح استان های کردستان – آذربایجان شرقی و غربی -مناطق جنوب کشور و … روبرو می باشیم . بدلیل تراکم دانش آموزان و کمبود مدارس و همچنسن پلمب و تخلیه چندین ساختمان، مدارس دو شیفه، امسال بدل به مدارس سه شیفته می گردند . در همین رابطه به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درتاریخ ۰۵تیر ۱۳۹۸آمده است: علی شهری مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران ، در گفت‌وگو باخبرنگار تسنیم  درباره نگرانی از سه‌شیفته شدن مدارس در استان تهران اظهار‌ کرد: «در برخی شهرستان‌ها چون تراکم دانش‌آموزان افزایش یافته است، دیگر حتی جای نفس کشیدن در مدارس نیست! بنابراین نگران سه‌شیفته شدن برخی مدارس هستیم.» در ادامه آمده است : « با افزایش تراکم دانش‌آموزان در کلاس درس، کیفیت کار معلم نیز دچار آسیب می‌شود و حتی مدارسی را داریم که  تا لب سکوی کلاس درس، دانش‌آموزان نشسته‌اند و امکان تردد آسان معلم و دانش‌آموزان وجود ندارد.» آنچه به وضعیت بحران آموزشی دانش آموزان خاصه دانش آموزان دختر می انجامد ، زخم پلمب مدارس هم دو باره سرباز کرد. دبستان دخترانه “شهید زیوری” هم پلمب شد/ احتمال آوارگی ۸۰۰۰ دانش‌آموز تهرانی! در همین رابطه به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، درتاریخ۱۱تیر ۱۳۹۸آمده است: در حالیکه روز گذشته مدرسه پسرانه “شهدای هسته‌ای” در تهران پلمب شد، دبستان دخترانه “شهید غلامرضا زیوری” دومین مدرسه شهر تهران نیز پلمب شد، مالکیت این مدرسه نیز در اختیار بنیاد شهید است و این بنیاد حکم پلمب این مدرسه را دریافت کرده است.

طبق گفته‌های آموزش وپرورش شهر تهران، در تهران بالغ بر۴ هزارمدرسه داریم که در حال حاضر حدود ۴۷ مدرسه با مالک حقیقی و ۲۳مدرسه با مالک حقوقی در معرض قلع و قمع هستند که در صورت اجرای احکام این مدارس نیز تعداد زیادی از دانش‌آموزان تهران سرگردان می‌شوند. در آستانه بازگشایی مدارس و در حالیکه تا اول مهر چند روزی بیشتر باقی نمانده است، وضعیت دو مدرسه پلمب شده پایتخت یعنی “دبیرستان شهدای هسته‌ای منطقه۳و دبستان زیوری منطقه ۲” بلاتکلیف باقی مانده است. این سطح از بلاتکلیفی در سطح استان تهران پایتخت کشور ، نشان از عمق محرومیت کل کشور از وجود مدارس کیفی در گنجای دانش آموزان سراسر ایران است .

در مقابل این همه ضعف ها و کمبود های نظام آموزشی در آستانه گشایش مدارس در آغاز مهر ماه ۹۸ برپایه بیانیه ” شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران” آمده است:  «سرکوب معلمان از طرف وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و قوه قضاییه و نهادهای زیرمجموعه وزارتخانه، حراست و هیئت رسیدگی به تخلفات اداری هرگز متوقف نشده است گویی ارکان حاکمیت در بی‌توجهی به مطالبات فرهنگیان بازنشسته و شاغل و سرکوب فعالان صنفی و مدنی متفق‌القول هستند و بین جناح‌های سیاسی از اصلاح‌طلب و اصولگرا تا اعتدال‌گرا تفاوتی وجود ندارد.» … صدور حکم زندان برای اصغر امیرزادگان، فعال صنفی از استان فارس،برای یاسر امینی در کردستان و احضار فاطمه بهمنی ، فعال صنفی در استان مرکزی، احضار زنانِ فعال صنفی در شهرهای مختلف ازجمله در کرج به اداره اطلاعات، احضار فعالان صنفی ملارد به اطلاعات سپاه ،

گشودن پرونده قضایی علیه فعالان صنفی در استان های بوشهر،  مازندران، آذربایجان شرقی ، خوزستان ، اصفهان و … نشان از اوج سرکوب فعالان و پرونده‌سازی به‌صورت سیستماتیک علیه آنان است. در این میان حق آزادی مشروط از محمود بهشتی لنگرودی، اسماعیل عبدی سلب شده است محمد حبیبی از مرخصی و دریافت خدمات درمانی محروم است و به امید شاه‌محمدی مرخصی داده نمی‌شود. سایر معلمان زندانی نیز وضعیت بهتری ندارند روح‌الله مردانی و عبدالرضا قنبری و معلمان دیگری که به خاطر فعالیت مدنی در زندان هستند از حقوق اولیه خود محروم هستند.» و در ادامه آمده است : « ما با صدای رسا می‌گوییم اگر مطالبه‌ی حق در راستای کرامت انسانی و بهبود معیشت همگان جرم است و اگر مطالبه عدالت آموزشی و دفاع از حقوق کودکان محروم، جرم است، شما می‌توانید برای ما پرونده‌سازی و علیه ما کیفرخواست صادر کنید ما را اخراج نمایید به بند بکشید و تبعیدمان کنید؛ اما بدانید ما لحظه‌ای از مطالبه گری و عدالت‌خواهی دست نخواهیم کشید.»

آری در چنین شرایطی است که مدارس با آغاز مهر گشوده می شود ، معلمان آزادیخواه در زندان و بازداشتند و مدارس از کیفیت لازم بی بهره و در سراسر استان های محروم مدارس فاقد ایمنی کافی / در سیستان و بلوچستان و نواحی جنوب تعبیه کلاس ها در کپر ها و زاغه ها  و ولی مدارس خصوصی و انتفاعی کلوپ باروری چرخه سرمایه و پروراندن آقا زاده ها و ژن های برتر را برای چاپیدن های دو فردای دیگر بر صندلی ها می نشانند. به قولی «مقامات استکبارستیز!» فرزندان خود را به کالج‌های اروپا و کانادا و آمریکا می‌فرستند و طبقات محروم و اقشار میانی جامعه امان راه یافتن به مدارس و دانشگاه را بر روی فرزندان خود ناممکن می یابند!

ما بر این باوریم که اکنون بیش از هر زمان دیگر، توجه ویژه به امر آموزش، آزادی معلمان در بند ، اختصاص بودجه لازم برای مراکز آموزشی، بازنویسی کتاب‌های درسی و حذف نگرش واپس‌گرا و خرافاتی از کتاب‌ها، تغییرات در کادر وزارتخانه‌های آموزش‌ و پرورش و آموزش عالی، توجه اکید به کودکان کار و کودکان خیابان، باید در اولویت کارها قرار گیرد. در بستر شرایط موجود سال تحصیلی ۹۸ و۹۹ دشواری هیا پرشماری پیش پای معلمان و دانش آموزان و دانشجویان کشور است و ما شاهد رویارویی ها و کشاکش های پُرشماری خواهیم بود!

جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ برابر جمعه  ۲۰سپتامبر ۲۰۱۹

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

3 × 1 =