احکام حبس و اعدام در پرونده قتل علیرضا شیر محمد‌علی در دیوان عالی کشور تایید شد

دیوان عالی کشور حکم پرونده قتل علیرضا شیرمحمد‌علی، زندانی سیاسی را که در خرداد ماه گذشته در زندان فشافویه به قتل رسید، تایید کرد.

محمد‌هادی عرفانیان کاسب، وکیل مدافع علیرضا شیرمحمد‌علی با اعلام خبر تایید عینی حکم پرونده قتل این زندانی سیاسی در دیوان عالی کشور، از رد درخواست تجدیدنظر و تائید عینی حکم دادگاه بدوی در این پرونده خبر داد.

بر اساس حکم بدوی دادگاه، متهم ردیف اول محمدرضا ۳۵ ساله که پیش از ارتکاب قتل نیز با اتهام قتل دیگری به اعدام محکوم شده بود به اتهام مشارکت در قتل عمد علیرضا به اعدام و پرداخت دیه صدمات غیر موثر در قتل و متهم ردیف دوم حمیدرضا ۳۲ساله به اتهام معاونت در این قتل عمد به ۲۵ سال حبس و پرداخت دیه صدمات غیرموثر در قتل محکوم شده‌اند.

به گفته عرفانیان کاسب حکم قطعی این پرونده در شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور تایید شده است.

دادگاه بدوی دو متهم این پرونده در اواخر تیرماه گذشته در شعبه پنجم دادگاه کیفری استان تهران برگزار شده بود.

به دستور قاضی بابایی، رئیس دادگاه بدوی از حضور خبرنگاران در این جلسه دادگاه جلوگیری شده بود.

در تاریخ ۲۸ مرداد ماه گذشته، محمدهادی عرفانیان کاسب از اعتراض به حکم صادره در دادگاه بدوی خبر داده و گفته بود:

«مساله این است که علی‌رغم اینکه ما لایحه داده بودیم و درخواست کرده بودیم به تقصیر مقصرین -مسوولان وقت زندان یا افراد مرتبط دیگر- هم رسیدگی شود، متاسفانه دادگاه بدوی به این توجهی نکرد.»

با وجود پیگیری‌های مادر علیرضا شیرمحمدعلی برای روشن شدن ابعاد این پرونده و نیز مجازات عاملان اصلی قتل این زندانی سیاسی، قاضی بابایی که مسئول رسیدگی به این پرونده بود، پس از پایان جلسه اول دادگاه گفت دو متهمی که در دادگاه حضور داشتند مدعی شدند فقط برای رهایی از زندان فشافویه مرتکب قتل شده‌اند و از آنجا که علیرضا لاغر و ضعیف بوده، او را انتخاب کرده‌اند و بر خلاف شایعات موجود دستی پشت پرده این جنایت نیست.

علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی ۲۱ ساله که با اتهام توهین به مقدسات، توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام برای گذراندن دوران محکومیت هشت ساله خود در زندان فشافویه به سر می‌برد، شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد ماه گذشته به دست دو زندانی جرائم جنایی که موفق به خروج از سلول خود شده بودند، به قتل رسید.

محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل علیرضا شیرمحمدعلی پیشتر درباره جزییات این حادثه در زندان فشافویه گفته بود:

«علی‌الظاهر در بندی که ایشان حضور داشتند یک سلول انفرادی وجود داشته که دو قاتل در آن بودند. متأسفانه معلوم نیست آن شب چه اتفاقی افتاده که آنها بدون هیچ درگیری قبلی دفعتاً به ایشان حمله می‌کنند و با ضربات متعدد ایشان را به قتل می‌رسانند.»

منبع: هرانا


دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

بیست + 4 =