کشته و زخمی شدن چهار کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی

طی هفته گذشته یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان ماکو در پی شلیک نیروهای نظامی جان خود را از دست داد. سه کولبر دیگر نیز طی هفته گذشته در مناطق مرزی شهرستانهای پیرانشهر، سردشت و سقز به همین شیوه زخمی شدند.

به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸، گروهی از کولبران در مناطق مرزی شهرستان پیرانشهر هدف تیراندازی مستقیم نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفتند. در نتیجه این تیراندازی یک کولبر به نام “مجید خالدزاده” ۲۸ ساله، فرزند عبدالسلام، به شدت زخمی و جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در ارومیه منتقل شد.

در این گزارش همچنین آمده است که چند روز پیش کولبر دیگری به نام “خدر بیلوکە”،در منطقه‌ی مرزی میرآباد از توابع شهرستان سردشت در اثر شلیک همین نیروها به شدت زخمی شد.

پیش از آن نیز در تاریخ  ۲۸ شهریورماه، در حادثه‌ای مشابه، یک کولبر به نام “خالص حمیدزاده”، ٢٢ ساله، فرزند کریم، از اهالی روستای “بهلوله”، از توابع شهرستان ماکو هدف شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی ترکیه قرار گرفته و جان خود را از دست داد.

در خبری دیگر از شهرستان سقز گزارش شده است که روز یکشنبە ۲۴ شهریورماه، یک کولبر به نام ”کیهان اکرم“ فرزند مجید، از اهالی روستای ”کویرە گویز“ در منطقه‌ی مرزی سیف از توابع این شهرستان، در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی سپاه پاسداران زخمی شدە است.

در این گزارش آمده است که در هر چهار مورد، کولبران بدون اخطار قبلی از فاصله‌ی نزدیک و به ظن حمل کالای قاچاق مورد شلیک مستقیم این نیروها قرار گرفته اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

بر اساس گزارش های به دست آمده به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

منبع: هرانا

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

3 × 2 =