اعتصاب غذای کشیش زندانی

یوسف ندرخانی، کشیش زندانی در زندان اوین، از روز دوشنبه ۱ مهرماه دست به اعتصاب غذا زده است. اعتصاب غذای این زندانی در اعتراض به وضعیت تعلیقی تحصیل فرزندانش و امتناع مدارس از ثبت نام این دانش آموزان در آستانه سال تحصیلی جدید صورت گرفته است.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “آقای یوسف ندرخانی صاحب سه فرزند(پسر) ۱۵، ۱۶  و ۱۷ ساله هستند. فرزندان وی با توجه به گرایش خانودگیشان به مذهب مسیحیت از شرکت در کلاسهای دینی و قرآن در مدرسه امتناع کرده بودند و از این رو برای این دو درس نمره ای برای آن‌ها لحاظ نشده و با وجود حضور مرتب در سایر کلاس ها از مقطع نهم به بالا، برای این دانش آموزان کارنامه قبولی صادر نشده است. البته برخی مدارس، موقتا فرزندان آقای ندرخانی را صرفا به عنوان مهمان، تا زمان تعیین نتیجه و رای دادگاه در مورد این پرونده، پذیرفته اند”.

این منبع مطلع در ادامه افزود: “به همین جهت آقای ندرخانی از ابتدای مهرماه برای اعتراض به وضعیت تعلیقی تحصیل فرزندانش دست به اعتصاب غذا زده و اعلام کرده است تا زمان رفع ممانعت های پیش روی فرزندانش برای ادامه تحصیل، به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد”.

لازم به یادآوری است پیشتر نیز به همین دلیل در سال ۹۶ از ثبت نام فرزندان آقای ندرخانی ممانعت به عمل آمده بود.

گفتنی است آقای ندرخانی در تاریخ ۳۱ تیرماه ۹۷، در شهر رشت در حضور خانواده اش با اعمال زور بازداشت و جهت اجرای حکم، به زندان گیل رشت منتقل شده بود. وی یک روز پس از بازداشت جهت اجرای حکم ۱۰ سال حبس به زندان اوین در تهران منتقل شد.

دادگاه رسیدگی به اتهامات این کشیش زندانی سال ۹۶ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده برگزار شده بود. طی این جلسه وی بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق ترویج مسیحیت” محاکمه و به ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان نیک شهر محکوم شد.

یوسف ندرخانی از اعضای گروهی موسوم به “کلیسای ایران” است که پیش از این نیز در سال ۱۳۸۸ در رشت به جرم ارتداد بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. پس از دو سال با رای دیوان عالی کشور حکم اعدام وی لغو و پس از تحمل حدود ۳ سال حبس از زندان آزاد شد.

منبع: هرانا

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

12 − شش =