رونمایی از یک نقاشی دیواری در حمایت از زنان زندانی ایرانی در کوچه کلاریون سانفرانسیسکو

روز ششم اکتبر، تعدادی از هنرمندان ایرانی با همکاری سازمان اتحاد برای ایران، کمپینی برای همبستگی با زنان زندانی ایرانی که به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز سیاسی و مدنی یا عقایدشان محبوس شده‌اند، آغاز می‌کنند. این کمپین با رونمایی از یک نقاشی دیواری در کوچه کلاریون شهر سانفرانسیسکو آغاز می‌شود. همزمان با رونمایی از این «دیوار‌نگاره» برنامه‌های هنری متعددی اجرا می‌شود و تعدادی از فعالان حقوق‌بشر نیز در این برنامه سخنرانی خواهند کرد.

«دیوار‌نگاره» زنان زندانی کاری از شقایق سیروس است. اوبه همراه دیگر هنرمندان ایرانی و همزمان با آغاز کمپین همبستگی با زنان زندانی که با حمایت سازمان اتحاد برای ایران راه‌اندازی خواهد شد، تصویر هفت زندانی زن ایرانی را بر دیوار این کوچه ترسیم می‌کند. این هفت تن، نسرین ستوده، آتنا دائمی، نیلوفر بیانی، سپیده قلیان، زینب جلالیان، شکوفه یداللهی و آزیتا رفیع‌زاده هستند.

در این برنامه سحر دلیجانی، نویسنده ایرانی، و فیروزه محمودی، مدیر اتحاد برای ایران، سخنرانی خواهند کرد و و نیکناز افتحی، نامه‌ آزیتا رفیع‌زاده از زندان را می‌خواند. در این برنامه همچنین گروه پنتا و آدریان شمس‌زاد به اجرای موسیقی می‌پردازند.

پروژه نقاشی‌دیواری کوچه کلاریون، که از حدود ۲۷ سال پیش در سانفرانسیسکو آغاز شده، امروز یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر است. در این کوچه باریک، هنرمندانی از سراسر جهان ده‌ها نقاشی دیواری ترسیم کرده‌اند که مضمون بسیاری از آنها مسائل سیاسی و اجتماعی است. از ایران نیز تاکنون تصویر چهره سه شاعر و نویسنده، فروغ فرخزاد، سیمین بهبهانی و سیمین دانشور بر دیوار این کوچه ترسیم شده است. شقایق این طرح‌ها را در سال ۲۰۱۵ خلق کرده بود.

تعداد زنانی که به دلایل عقیدتی یا فعالیت مسالمت‌آمیز در ایران زندانی شده‌اند، هر روز افزایش می‌یابد. اطلس زندان‌های ایران، یک کارگروه وابسته به سازمان اتحاد برای ایران، در حال حاضر بیش از ۶۰ زن را شناسایی کرده که به دلایل سیاسی و عقیدتی در زندان‌های ایران محبوس هستند.

 شقایق سیروس هنرمند و کیوریتور ایرانی متولد ۱۹۸۷ میلادی در تهران و تحصیلکرده دانشگاه هنر کالیفرنیاست. او در نمایشگاه‌های فردی و جمعی متعددی شرکت کرده و آثارش در شهرهای مختلف، از جمله در تهران و لندن به نمایش درآمده است.

منبع:رادیو زمانه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سه − سه =