سه شهروند بهایی مجموعا به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند

سه شهروند بهایی در آبادان و اهواز به نام های ندا ثابتی (آزادی)، فروغ فرزانه و نوشین افشار توسط دادگاه انقلاب آبادان هرکدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند. این شهروندان در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و در تاریخ ۹ خردادماه همان سال از زندان سپیدار اهواز آزاد شده بودند.

بر اساس حکم صادره توسط دادگاه انقلاب آبادان این سه شهروند بهایی از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” هر کدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند. این حکم اخیرا به وکیل متهمین ابلاغ شده است.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروندان بهایی گفت: “پرونده این شهروندان با شکایت اطلاعات سپاه مفتوح شده بود و در دوران بازجویی نیز توسط این نهاد امنیتی جهت اخذ اعترافات اجباری و وارد کردن اتهاماتی دیگر تحت فشار قرار داشته اند”.

این سه شهروند بهایی پیش از این نیز در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه ۹۷ توسط ۶ مامور اداره اطلاعات اهواز و آبادان در منزل خود بازداشت شدند. پس از گذشت یک هفته و در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه ۹۷ از زندان اهواز آزاد و در همان روز مجددا به دلایل نامعلومی بازداشت شدند.

ندا ثابتی (آزادی)، فروغ فرزانه و نوشین افشار نهایتا در تاریخ ۹ خرداد ۱۳۹۷ با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان سپیدار اهواز آزاد شدند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

منبع: هرانا

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

دو + 7 =